#RunEveryDay

Jak zjistíme, jestli náš běžecký "postoj" je a nebo není správný??

osa

 

Běžci často podceňují běžecký "postoj", přestože on hraje dost důležitou roli v našem běžeckém projevu, respektive v únavnosti, ve výskytu zranění, atd. 

Když se nám podaří upravit držení těla, tak při stejném úsilí poběžíme rychleji s nižšími energetickými náklady, tzn. naše ekonomika běhu bude úspornější.

 

Jak zjistíme, jestli náš běžecký "postoj" je a nebo není  správný??

 

Pro stanovení celkového postavení běžce je třeba se zaměřit na čtyři body, a ty jsou:

- bod, který označuje střed hlavy

- bod, který označuje střed krku

- bod, který označuje střed hrudníku

- bod, který označuje střed boků.

 

Pokud tyto body můžeme "spojit" jednou přímkou, tak náš běžecký "postoj" je správný. Pokud ne, bude se jednat o nějaký druh křivky, tak lze předpokládat, že u nás existují posturální problémy, které nás samozřejmě běžecky i jinak limitují, a bylo by záhodno s nimi něco provést, respektive zapracovat na jejich nápravě.

 

Na to, abych toto zjistili, nepotřebujeme žádné drahé diagnostické zařízení. Úplně bude postačovat mobil s fotoaparátem nebo kamerou, a kamarád, který nás při běhu nafotí nebo nafilmuje (nejlépe obojí). Potom si nad fotkou či videem sedneme, označíme výše zmíněné body, a zkusíme je přímkou spojit. Pokud to dokážeme, tak sláva..... Pokud ne, tak je třeba zapracovat na nápravě. Na to existují jisté postupy, které můžete najít ZDE https://1url.cz/nzsMV a další budou následovat.

Ideální je to po nějakém čase "náprav" zopakovat a zjistit tak, jestli je posun k lepšímu či nikoliv.

 

Pozn. na obrázku, viz výše, je v podstatě dokonalý běžecký "postoj".