#RunEveryDay

6 potravin, které by neměly chybět v jídelníčku

Ať už jste elitní sportovec, běžec a nebo ne, tak tyto potraviny by neměly chybět ve vašem jídelníčku . Obzvláště pro běžce jsou značným přínosem. .
Následující potraviny nejen že přispívají k celkovému zdraví, ale také nabízejí "hodnoty", které tělo potřebuje pro svoje fungování, včetně zvýšeného výdaje energie, lepšího výkonu a rychlejšího zotavení.

Oves, respektive ovesné vločky


ovVýhod této potraviny je spousta a hlavně jsou osvědčené. Především snižuje hladinu cholesterolu, pozitivně ovlivňuje peristaltiku střev - snižuje zácpu, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a má kladný vliv na srdce. Navíc je skvělým zdrojem vysoce kvalitních sacharidů, které běžci potřebují a "využijí" při svém tréninku. Koloidní ovesné vločky aplikované lokálně pomáhají při kožních problémech, jako je ekzém a alergické reakce.

Je třeba si však uvědomit, že balené vločky mohou být (bohužel) vysoce technologicky zpracované a mít vysoký obsah cukru. Proto zkuste vařit ovesné vločky doma s minimálním množstvím cukru nebo s přidáním přírodních sladidel jako je stevia nebo med.

Jogurt

Toto krémové potěšení obsahuje vápník , který je potřebný pro vaše zdravé kosti, a bílkoviny pro obnovu svalové hmoty, stejně jako další živiny posilující organismus. Obsahuje také dobrá probiotika, která pozitivně ovlivňují případné gastrointestinální potíže a posilují imunitu. Řecký jogurt má navíc extra bílkoviny, které jsou ideální pro "pohotovostní" občerstvení, které vyživí a obnoví unavené svaly.

Aromatizované, ochucené jogurty chutnají skvěle, ale pozor na nadměrné množství přidaného cukru. Lepší je čistý jogurt a případně si ho sladit doma zdravějšími alternativami + vanilkový extrakt. Jemný jogurt je také skvělou náhradou za zakysanou smetanu. Zkuste přidat jogurt do vařených ovesných vloček.

Chia semínka

Tyto malinkatá super semínka jsou "nabitá" živinami, které tělo miluje!! Obsahují omega-3 mastné kyseliny, fosfor, vlákninu, vápník, bílkoviny a kvalitní sacharidy. Následně tyto super semínka mohou dělat přímo zázraky s vaší energetickou úrovní, kterou "uplatníte" v průběhu celého dne, tedy i při vašem tréninku.

Ale jak je přesně konzumovat?? Jednou z nejoblíbenějších metod je nasypat je do vody, nějaký čas je tam nechat "gelovat" a vypít. Jsou téměř bez chuti, ovšem právě toto "gelování" může někomu způsobit "nezkousnutelný", nepříjemný slizovitý pocit. Naštěstí existují mnohem chutnější způsoby konzumace. Můžete si vyrobit pudink, přidat je do pečiva, namíchat do vařených, ovesných vloček, posypat na salát, přidat do smoothies nebo přimíchat do jogurtu.

Banány

V těchto plodech je vše, co běžec potřebuje. Jsou především hlavním zdrojem snadno stravitelných sacharidů, které se vám při běhu budou hodit. Banány jsou také bohaté na draslík, pro optimální funkci svalů a prevenci proti křečím. Dokonce obsahují probiotika pro zvýšení absorpce živin. Navíc jsou i chutné (alespoň mně chutnají)!

Pokud banány samotné nemáte rádi, tak je zkuste použít v smoothies.

Káva

Je to škoda, že si lidé stále myslí, že pití kávy je špatné, respektive že je to zlozvyk. Opak je pravdou. Káva je vysloveně "plná" antioxidantů. Je také prokázáno, že má ochranné účinky proti cukrovce, Parkinsonově chorobě, Alzheimerově chorobě, srdečním onemocněním, mrtvici, různým typům rakoviny a dalším. Samozřejmě existují i zřejmé energetické efekty. Pro běžce je šálek kávy perfektní před tréninkem. Díky šálku kávy budeme moci běhat rychleji a rychleji. Je klinicky dokázáno, že káva zlepšuje atletický výkon - obzvláště při náročných trénincích a nebo v den závodu. Navíc káva pomáhá snižovat bolest svalů po tréninku. Ovšem nesmíme zapomenout na to, že tata pozitiva můžeme "poškodit" oslazením rafinovaným cukrem, krémovými tuky a chemickými přísadami. Pokud však nemáme rádi "čistou" kávu, a požadujeme ji dosladit či ochutit, tak si ji oslaďme čistým, nerafinovaným třtinovým cukrem. Na dochucení místo smetany použijte jiné mléčné výrobky. Odborníci doporučují až čtyři šálky kvalitní kávy denně, ale vše záleží na jednotlivci, co mu je nejbližší a co mu vyhovuje. To vše však musíte vyzkoušet sami na sobě , a zjisti tak, co je pro Vás OK. Neznamená totiž, že co vyhovuje jednomu, musí zákonitě vyhovovat druhému......

Kokosový olej

Věděli jste o všech přínosech kokosu, které byly prezentovány v poslední době? Ačkoli se vyskytl i spor o kokosový tuk, který je většinou nasycený, je to jiný druh nasycených (mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem), který je tělem metabolizován jinak. Ve skutečnosti vám může pomoci spalovat tuk efektivněji a podpořit tak váš metabolismus. Kokosový olej také pomáhá bojovat s infekcemi, zlepšuje funkci mozku, zlepšuje hladinu cholesterolu a dokonce léčí neurologické poruchy. Běžci obzvláště ocení jeho protizánětlivé vlastnosti. Jako bonus může být bráno i jeho fungování jako hydratační a přírodní opalovací krém. Ovšem i zde pozor - tyto přínosy vám dá čistý, organický, panenský, kokosový oleje, nikoliv rafinovaný a technologicky upravovaný. Samozřejmě není úplně klasická jeho konzumace samotného lžičkou. Můžete ho však přidat do pečení, nebo použít jako olej při vaření.

Zkuste zvýšit příjem těchto potravin a zjistěte, jak se cítíte - obecně a při vašem běhu. Je to jednodušší, než si myslíte. Den začněte kávičkou, ovesné vločky s chia semínky + jogurtem a kokosovým olejem na snídani, před vaším během si pochutnejte na banánu......

Speciální, běžecké batohy Ronhill nejen pro váš závod.


3080_rh-2