#RunEveryDay

Spalování tuků (co možná nejefektivnější!)

bb1


Výsledky posledních studií o spalování tuků při fyzické zátěži - co opravdu u sportovců funguje

Co to vlastně je spalování tuků, respektive co si pod tímto pojmem máme představit?

Spalování tuků je vlastně schopnost organismu oxidovat (spálit) tuk, respektive použít ho jako palivo místo sacharidů.
Spalování tuků je velice často spojováno s úbytkem hmotnosti, snížením tělesného tuku a zvýšením aktivní tělesné hmoty (svalů).
Všechny tyto parametry mohou být (a jsou) užitečné a výhodné i pro běžce.

Je známo, že dobře trénovaní běžci - vytrvalci mají zvýšenou schopnost oxidovat mastné kyseliny. To jim umožňuje během fyzické zátěže použít tuk jako palivo při omezení spotřeby sacharidů. Tzn., že během sportovního výkonu ušetří zásoby sacharidů v organismu, které mohou využít později!

Faktory ovlivňující oxidaci tuků

Intenzita zatížení - je jedním z nejdůležitějších faktorů, který určuje oxidaci tuků.
Do současné doby několik studií popisovalo tento vztah, ale až nedávno byl tento vztah zkoumán přes celé spektrum intenzity zatížení (od té nejnižší, až po tu nejvyšší).
V absolutním vyjádření se oxidace sacharidů zvyšuje úměrně s intenzitou zatížení, zatímco míra oxidace tuků se zpočátku zvyšuje, ale s přibývající intenzitou zatížení oxidace tuků klesá. Takže, i když se často tvrdí, že výkon při nízké intenzitě zaručuje maximální oxidaci tuků (tedy ideální pro snižování hmotnosti - hubnutí), tak to nemusí být nutně pravda!

Ve studiích z poslední doby došli vědci k závěru, že u trénovaných jedinců je optimální hranicí pro oxidaci tuků výkon ve střední intenzitě, tzn. 62 - 63%VO2max. (maximální spotřeba kyslíku), nebo 70 - 75%HRmax. (maximální tepové frekvence).
U méně trénovaných jedinců je to kolem 50%VO2max.

Hodnoty VO2max. zjistíte při zátěžovém testu, HRmax. si můžete vypočítat dle instrukcí v článku Maximální tepová frekvence a intenzita zatížení - https://1url.cz/VzVuh
 
 
Dalšími faktory, které přímo ovlivňují spalování tuků, jsou stravovací návyky, doba trvání fyzické zátěže, druh cvičení, rozdíly mezi pohlavími, doplňky výživy a v neposlední řadě i životní prostředí!

Dámský, běžecký textil Ronhill pro Váš co možná nejefektivnější běh.

ss2016e