#RunEveryDay

SALMING Miles moje zkušenost

c

Tak, dnes je to sedmý den, co jsem vyběhl již ve druhém páru běžeckého modelu SALMING Miles. Před tím jsem běhal ve dvou párech běžeckého modelu SALMING Distance 2015. Takže si myslím, že mám dostatečnou zkušenost napsat právě něco o běžeckých botách SALMING, v tomto případě o modelu SALMING Miles.
Třeba začít otázkou: "Proč jsem si pro svůj běh vybral opětně ten stejný model SALMING Miles??" Odpověď je jednoduchá: "Proč něco měnit, když mi to absolutně vyhovuje!" Teď si vzpomínám, že kdysi před drahnou řádkou let jsem běhal model New Balance M1000OB (nejsem si však na 100% jist označením). Byl absolutně perfektní a maximálně mně vyhovoval. Tak jsem říkal, to je super, ten budou jistě vyrábět dál a pořídím si další páry... A hle, další rok ho nevyráběli, a ani podobný model, který by ho nahrazoval (nevím, kdo rozhoduje o tom co vyrábět dál a co nikoliv). Zkrátka měl jsem ........ Jsem z té doby poučen, že pokud mně nějaký model vyhovuje, tak se klidně předzásobím :-).
Takže k modelu SALMING Miles .
Jak je vidno, respektive moc vidno není, na fotkách, tak jeden pár má v sobě již více jak 1600km, a ten druhý něco málo přes 100km.

Po víc jak třiceti létech běhání je mně úplně jedno, co výrobce avizuje a jaké technologie přímo na obuvi inzeruje. Je pravdou, že aby se v současné době bota prodávala, tak musí být "našlapaná" technologickými vychytávkami a ty musí být i řádně vyznačeny na botě. Takže ani SALMING se tomu nemohl vyhnout a na botě přímo nalezneme: exo SKELETON, RECOil, Drop 4mm, natural RUNNING, SEVENTYFIVE DEGREES, DURABLE RUBBER, atd. Nakonec proč ne??

Mě však zajímá, jak se mně v tom daném modelu bude běhat, a jestli bude vyhovovat pro moje parametry, jak fyzické, tak běžecké, tzn. jestli bude vhodný pro mou hmotnost, pro můj došlap, ( správná velikost je samozřejmostí), pro výšku mého nártu, šířku plosky nohy, moje tempo, objem běhaných kilometrů a v neposlední řadě v jakém terénu, respektive na jakém povrchu budu běhat. To všechno model SALMING Miles v mém případě splňuje.

Je pravdou, že někomu se nemusí líbit tak křiklavá barva, ale to bylo vždy to poslední, co mě "zajímalo" při výběru běžecké obuvi.

Když to vezmu pěkně od spodu, tak začnu podešví - v kostce kombinace různých směsí pryže s mezipodešví z RECOil. Na podešvi je použita odolnější pryž s označením DURABLE RUBBER. Ze zkušeností, které mám z prvního páru je opravdu podešev dostatečně odolná a nijak extra nelimituje životnost obuvi jako takové. Je třeba však podotknou, že to závisí na každém zvlášť, a že jinak bude odolná u běžce, co váží přes 100kg a jinak u běžce, co bude mít stěží 60kg. A to ještě nemluvím o došlapu. Při extrémní nadměrné pronaci, či extra supinaci, samozřejmě podešev v těch exponovaných místech došlapu dostane co proto. Jinak pro běh po tvrdých površích (asfalt, beton, zpevněné lesní a polní cesty, škvára, pilinová dráha) naprosto dokonalá a není jí co vytknout.
Torzní sytém v mezipodešvi - Torsion Efficiency Unit™ dle mého pocitu splňuje to co má - podporuje stabilitu, i když při mém běhu po površích bez jakýchkoliv nerovností jsem ho jistě ještě úplně nedocenil, nebo nevyužil. Systém, který je zabudován v mezipodešvi TGS 62/75° snad ani není v lidských silách poznat, respektive to asi poznáte, když něco funguje špatně a nebo nefunguje. Já jsem měl z běhu výborný pocit a jestli to bylo i díky tomuto systému, tak děkuji za něj.

Mezipodešev z tlumící vrstvy RECOil™, což je vlastně z materiálu EVA, jako to je u většiny běžeckých modelů i jiných značek, se chová parádně, jak při dopadu, tak odrazu. Drop 4mm byl pro mě velice příjemný, i když poslední roky jsem většinu kilometrů odběhal v modelech, co měly drop 0 a 5mm. Žádný konflikt, nebyl důvod. Samozřejmě někdo, kdo by přešel na tento model z dropu např. 10mm a více, by mohl mít ze začátku trochu "problém", ale při pozvolném přechodu by neměl být nijak závažný a časem by si tomuto nižšímu dropu přivyknul bez újmy na zdraví.

A teď k vlastnímu svršku. Od toho jsem před během nevěděl co mohu očekávat, respektive jsem byl zvědav co mně nabídne za komfort. Zpevnění patní části zaručuje stabilitu paty při běhu a dělá (alespoň to bylo tak u mě) pocit bezpečného běhu, co se týče právě stability paty. Pata byla v botě jak přišitá, jestli mohu použít tento výraz. Z podobného (samozřejmě měkčího materiálu) je i ochrana prstů v přední části a jako velkou výhodu považuji překrytí tímto materiálem i palec z vrchu - to ocení především ti, co díky tomu, že vědomě a nebo podvědomě zvedají při běhu palec a tak proděravějí svršek právě v místě palce (je to škoda, když bota ještě není řádně oběhaná a už má "defekt" na svršku). Dřív se mě to také stávalo, ale dnes už se můj palec "umoudřil" a navíc když má tento model avizované překrytí, tak se mě to v tomto případě netýká i kdyby......

Výrobce avizuje dvouvrstvý svršek, včetně "zpevnění" svršku technologií exo SKELETON.
Vnitřní, "klasická" textilní, příjemná s jazykem, který lehce navazuje na svršek jako takový, takže nedochází k "průniku" nečistot mezi jazykem a svrškem. Patní část pro můj tvar paty výborně vypolstrovaná, i v těch největších vedrech noha pěkně v suchu (samozřejmě v kombinaci s běžeckou ponožkou Hilly Mono Skin Lite Socklet - babos-sports.cz/e-shop/bezecke-ponozky/bezecke-ponozky-hilly-lite-socklet-30042-010-detail) a velice dobře odvádí pot od nohou, respektive nijak nezabraňuje odvodu potu. Technologie Exo Skeleton, alespoň dle výrobce, by měla pomáhat stabilizovat laterální pohyby - nevím jak moc, ale já jsem měl a možná i díky této použité technologii opravdu velice příjemný pocit z běhu - takový už dlouho nepoznaný pocit, že ten můj běh má takový ten správný tah dopředu s co největší úsporou energie. Pozn. samozřejmě čím má člověk lepší formu, tak tím se mu lépe běhá a tím má i dobrý pocit z běžecké obuvi, která mu vyhovuje. Poslední, vnější vrstva je kombinací textilu s "plastovými" pásky systému exo SKELETON, která vydrží extrémně dlouho (to by si mohly vzít jako příklad jiné značky).

Anatomická, vyjímatelná stélka je dle mého v běžecké obuvi samozřejmostí, alespoň by měla být, a tady je.

Šněrování kombinace textilních oček a tkaničky - ta je elastická, bez jakýchkoliv problémů, co se týče povolování či dokonce rozvazování.
Uvidíme, jestli se něco změní k lepšímu nebo horšímu v průběhu dalšího běhání? Ovšem již po zkušenostech s prvním párem nemám žádnou obavu.
Model SALMING Miles mě opětně velice příjemně překvapil. No, překvapil není to správné slovo, zkrátka jsem od něj něco očekával, a on mě nezklamal:-), spíše naopak. Vždy si totiž vybírám takový model, který je pro mou potřebu optimální a navíc se mně potvrdilo, že ty méně "profláknuté" značky (a tou SALMING bezesporu je) jsou kolikrát daleko lepší než ty ..........
A ještě jedna technická (podle mne hodně důležitá) - těžiště boty je hodně blízko středu boty. Mám tu zkušenost, že čím je těžiště blíže středu, tak tím lépe!! Je totiž spousta modelů různých značek, které mají těžiště hodně za středem boty, a to je dle mne špatně.

Takže závěrečné resumé: doporučuji běžcům všech výkonnostních kategorií, od těch úplných začátečníků, až po ty špičkové! Jen jedno upozornění - nedoporučuji běžcům, kteří mají abnormální nadměrnou pronaci, Ti ať se podívají po jiném modelu.

Model SALMING Miles jak v pánské, tak dámském provedení naleznete na www.babos-sports.cz/search/silni%C4%8Dn%C3%AD__or__silni%C4%8Dn%C3%AD-1/?q=milesK výborným běžeckým botám je třeba i výborný běžecký textil - www.babos-sports.cz