#RunEveryDay

Moje pocity z běžeckých modelů MIZUNO WAVE PRODIGY 4 a JOMA FENIX a jejich srovnání.

IMG_20230311_181151_588[1]

 

Nebudu se zde rozepisovat o technologických parametrech toho daného modelu, které uvádí výrobce nebo prodejce. Ty si můžete přečíst na internetu nebo kdekoliv jinde.  Zkrátka zde budu popisovat jen svoje pocity, nic víc.

Musím ještě podotknout, že oba modely byly v podstatě neběhané - nové, takže žádný vliv na jejich vlastnosti díky jejich stáří, respektive naběhaným kilometrům - opotřebení.

Oba dva modely MIZUNO WAVE PRODIGY 4 a JOMA FENIX by měly být docela podobné - jsou silniční, respektive určené pro běh po tvrdých, zpevněných površích. Takže uvidíme.

Už při prvním obutí, a to jsem ještě nevyběhnul, už cítím první rozdíl - FENIX byly "vyšší", tedy měly silnější podešev (nemám teď na mysli ten stále diskutovaný DROP). A v kombinaci s tím, že měly užší kopyto, jsem měl pocit, že jsou méně stabilní. Já mám však úzké chodidlo a tato "nestabilita" mně vůbec nevadila. Je pravdou, že kdybych neměl toto okamžité srovnání, tak bych si toho ani nevšimnul. PRODIGY 4 mají oproti FENIX širší přední část kopyta s kulatější špičkou, takže kdo má antický tvar chodidla, tak ten to ocení. Já nemám, ale i tak mně tento model byl příjemný a nijak mě negativně nelimitoval.

Docela mě překvapilo, že když jsem vysloveně neběžecky došlápnul na patu (viz foto), tak ta byla u modelu PRODIGY 4 měkčí, tzn. víc jsem ji prošlápnul.

IMG_20230311_181448_723[1]

 

U modelu FENIX jsem ji tolik neprošlápnul, ale zase jsem měl pocit, že když jsem dosáhnul v tom prošlápnutí maxima a následovala fáze odrazu, tak jakoby se ten materiál podešve chtěl rychleji vrátit do původního tvaru - že by rychlejší odraz?

Nejsem žádný "paťák" (ten, co běhá vysloveně přes patu), takže tento pocit při běhu moc neocením.  Běhám spíš přes přední část chodidla (nechci zde psát že přes špičku - záleží na únavě, tempu, atd.), a při tomto běhu mám pocit, že přední část podešve u FENIX má podobný parametr jako jeho patní část - mám z toho stejný pocit - rychlejší návrat materiálu podešve do původního tvaru, tzn. rychlejší odraz!!?? Takový pocit mám i u modelů JOMA VALENCIA (ten už mám oběhaný a je na konci svojí životnosti) a JOMA SUPER CROSS, který teprve "zahřívám". U modelu PRODIGY 4 se mi zdá, že tlumení v přední části není takové, a že hodně to závisí na vlastnostech chodidla běžce, zkrátka, že víc vnímám po čem běžím, a že záleží hodně na chodidle, noze jako takové, jak se s tím popasuje. Takové pocity mám při běhu po tvrdých površích jako je asfalt, beton, dlažba. Při běhu na pilinovce (dráha u nás vysypaná pilinami - velice příjemná a šetrná k nohám a tělu vůbec) jsou tyto pocity trochu jiné, mimo jiné se smazává ta větší tvrdost mezipodešve v přední části boty u PRODIGY 4. Na pilinovce, respektive trochu hlubších pilinách se zdá ta "nestabilita" modelu FENIX výraznější, ale není nijak limitující.

Svršek v přední části u PRODIGY 4 je oproti FENIX pocitově měkčí, ale jinak jsou oba dva stejně příjemné a vzdušné. Jsou bezešvé, takže žádné tlaky švů. Jazyk je středně, dle mne optimálně polstrovaný.

I vnitřní hloubka obou modelů je stejná a mně naprosto vyhovující, stejně tak tvar stélky.

Ovšem vše ukáží až další naběhané kilometry......, ale první dojmy jsou velice příznivé.

Oba dva modely jsou příjemné a vím, že v obou se mně bude v budoucnu dobře běhat. Je zajímavé, že nemít tu možnost je zkoušet zároveň (na levé noze PRODIGY 4 a na pravé FENIX), tak bych žil v domnění jak si jsou podobné snad i stejné, ale nejsou.. Rozdíl, alespoň v mých pocitech, je značný. Nepíší špatný nebo dobrý, ale zkrátka jiný.

Přínosné bude je běhat oba dva, ať si noha nezvyká na ten jeden stejný model, ale ať je stále v "pozoru". To je taky jeden z důvodů, proč běhat více modelů, respektive minimálně dva.

prodigy3bfeni