#RunEveryDay

Onemocnění srdce u maratonských běžců

přehled (1987)

AW20-Day2-JPG-65


Ve světové literatuře bylo dosud (1987) popsáno 36 případů srdečního infarktu nebo náhlého úmrtí u maratonských běžců.

Průměrný věk běžců byl 43,8 roku (rozmezí = 18 až 70 let), průměrný počet let běhu 6,8 roku (rozmezí = 0,5 až 29 let) a průměrný nejlepší standardní čas maratonu na 42,2 km byl 3 h 28 min (rozmezí = 2 h 33 min až 4 h 28 min).

Onemocnění koronárních tepen bylo diagnostikováno buď klinicky, angiograficky, nebo při pitvě u 27 běžců (75 %), z nichž dva měli také histologicky prokázanou hypertrofickou kardiomyopatii.

Sedmdesát jedna procent běžců s ischemickou chorobou srdeční mělo premonstrátní příznaky a většina z nich tyto příznaky ignorovala a pokračovala v tréninku nebo závodění.

Padesát procent všech srdečních příhod se vyskytlo buď během závodních běžeckých závodů nebo dlouhých tréninkových běhů, nebo do 24 hodin po nich.

Populaci maratonských běžců netvoří výhradně osoby s vynikajícím kardiovaskulárním zdravím.

Maratonští běžci, zejména ti, kteří mají v rodinné anamnéze srdeční onemocnění a další koronární rizikové faktory, by se neměli považovat za imunní vůči náhlé smrti ani vůči ischemické chorobě srdeční a měli by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví jakékoli příznaky naznačující ischemickou chorobu srdeční.

Lékaři by neměli předpokládat, že "fyzicky zdatní" maratonští běžci nemohou mít závažné, život ohrožující srdeční onemocnění.

PS. v současné době, díky velké oblobě běhu bude asi nárust těchto případů.

JOMA_svaz

Pozn. s použitím zahraničních meteriálů