#RunEveryDay

víte že....... Ron Hill

Dr. Ron Hill M.B.E. je jedním z běžců světové třídy své generace. Ron vynikal především v maratonu a jako první Brit vyhrát Bostonský maraton. Později ve stejném roce (1970) Ron vyhrál i maratonský závod při Hrách Commonwealthu v Edinburghu. Jako druhý běžec na světě zaběhl maraton pod 2 hodiny a 10 minut, konkrétně 2:09,28, což byl v té době nejlepší čas na světě (tehdy se ještě výkony v maratonu neoznačovaly jako světové rekordy).

ronhillaRon uplatnil jedinečnou kombinaci svých běžeckých znalostí se znalostmi v oboru, neboť vystudoval vysokou školu - obor textilní chemie.
Ron jako první člověk na světě začal používat syntetické tkaniny ve sportovní oblečení a také vynalezl mnoho tkanin, které se používají dodnes a jsou základem pro další nové tkaniny.

Proto Ron 9.září 1970 založil společnost Ron Hill Sports.

Do prosince 2015 Ron naběhal více jak 249.000 km, ano, čtete správně skoro čtvrt milionu kilometrů. A od 20.prosince 1964 běhá každý den.


Co je to "wicking"(prodyšnost)?

Wicking je proces, kdy vlhkost odchází od těla přes tkaninu na její vnější vrstvu, odkud se odpařuje do prostoru a pomáhá tak udržovat pokožku v suchu. Tím zvyšuje komfort při Vašem sportování.

Co je to "wind resistant" (odolný proti větru)?
 

Produkt, který uvádí, že je z větru odolné textilie, je takový, který vás ochrání před chladivými účinku větru.


Co je to "windproof" (odolný proti větru)?

Produkt, respektive tkanina má v sobě membránu, která funguje jako bariéra proti větru, a přináší tak komplexní ochranu.
Tato membrána nijak neomezuje v pohybu a zároveň poskytuje vynikající prodyšnost.


Co je to "water repelent" (vodu odpuzující)?


Vodoodpudivá nebo voděodolná (DWR), tzn. že při výrobě je tkanina "konstruována" tak, aby byla odolná proti vodě.
Tkanina Aqualite od RonHill je nepromokavá a zároveň prodyšná. Prakticky to znamená, že se vnější vrstva "nasákne" vodou, kterou dále nepropustí. Toto "nasáknutí" může lehce snížit prodyšnost tkaniny.


Co je to "waterproof" (vodotěsný)?

 
Produkty, které jsou označeny jako "waterproof" jsou ty, které mají plně nepropustnou tkaninu odolnou proti vodě, podlepené švy, voděodolné zipy, atd.. Britská norma je 1500mm vodního sloupce na vnější straně textilie předtím, než dojde k průsaku. Mezinárodní norma určuje 5000mm. Voděodolné oděvy od RonHill mají certifikaci pro 10.000mm.


Proč se používají syntetická vlákna místo bavlny?

Syntetická vlákna lépe přenáší vlhkost od pokožky na vnější povrch tkaniny, kde se tato vlhkost dále odpařuje do prostoru. Bavlna vlhkost zadržuje a to vede k pocitu chladu a vlhka. To samozřejmě není dobré během sportování.

Co je to elastan nebo Lycra?

Lycra a elastan jsou syntetická vlákna známá pro jejich výjimečné elastické vlastnosti, tzn. pružnost. Lycra je značkové vlákno, zatímco elastan je neznačkové. RonHill používá jak Lycru, tak elastan ve svých tkaninách POWERLITE. POWERLITE nabízejí velkou volnost pohybu díky své přirozené elastičnosti , ale především vlastnost vrátit se do původní podoby.

Co je Bamboo (bambus) ve tkaninách?

Některé tkaniny RonHill obsahují bambusové uhlí. Toto uhlí se vyrábí z kusů bambusu, které jsou z rostlin starých pět let nebo starších a spálených v peci při teplotách nad 800°C.
Bambusové uhlí má vynikající absorpci & antibakteriální vlastnosti, a je šetrnější k životnímu prostředí.