#RunEveryDay

Někdo se potí víc někdo méně - proč tomu tak je??Určitě jste si všimli ve svém okolí, že někdo se potí "jak dveře od chlíva", tzn. hodně, a někdo nemá skoro potřebu se ani otřít.
Proč tomu tak je??
Pocení je způsob, jak se tělo ochlazuje a udržuje si tu správnou teplotu. Člověk disponuje dvěma až čtyřmi miliony potních žláz.
Ženy mají více potních žláz než muži, ale mužské žlázy jsou zase aktivnější. Jak moc se potíte závisí na vašem pohlaví, počtu potních žláz, které máte (více žláz se rovná více potu), jaká je teplota okolí, jak intenzivně cvičíte. Na množství potu má také vliv stav Vaší psychiky (když pociťujete stav úzkosti, tak se potíte více).

Množství, které člověk potí, závisí také na tom, kolik potních žláz je aktivováno a kolik potu se vylučuje z každé žlázy.
Ukázalo se, že u trénovaných mužů to je víc než u trénovaných žen. Může být aktivováno stejné množství potních žláz, ale ženy produkují méně potu z každé žlázy.

Více a dříve se při zátěži potí lidé se sedavým zaměstnáním, lidé s nadváhou.

Pokud jde o pocení, tak něco ovlivnit můžete, ale něco ne. Pokud jste piják kávy, tak kofein může zvýšit pocení, stejně tak alkohol může mít stejný účinek. O kuřácích ani nemluvě, neboť nikotin velice důrazně ovlivňuje hormony, kůži i mozek a to vede k výraznému pocení.

Kapitolou samou pro sebe je oblečení - proto pro svoje aktivity používejte oblečení určené pro tyto aktivity. Pro Váš běh tedy používejte textil určený pro běh. Z osobní zkušenosti (některé kousky jsem používal již dříve, ale posledních šest let ho používám výhradně) mohu s klidným svědomím doporučit běžecký textil a doplňky Ronhill (a nejen já, viz níže).

vapourlite-ab5b37f2
 
Běžecký textil v úpravě Vapourlite - ideální pro výrazný odvod potu od těla - více ZDE https://1url.cz/UzaDI


Bohužel jsou i takoví lidé, kteří trpí nadměrným pocením (je to jejich běžný stav). Ti jsou "splavení" za každého počasí, ať je horko nebo zima, ať provozují a nebo neprovozují fyzickou aktivitu. Pokud toto je Váš případ, tak navštivte lékaře - odborníka, a poraďte se o případných možnostech léčby.