#RunEveryDay

Únavová zlomenina

uz

 

Bolest je "spojená" s kostí a je hlubší a především "odolnější" vůči analgezii (např. užívání analgetik) než bolest měkkých tkání.

Jednou z obzvláště důležitých příčin bolesti kostí je takzvaná „únavová zlomenina“. U běžců jsou nejběžnější místa této zlomeniny holenní a lýtková kost (viz obrázek). V poslední době přibývá únavových zlomenin v oblasti nártu, kdy je to v podstatě reakce organismu na zátěž a na nedostečnou připravenost plosky nohy.

Tento typ zlomeniny lze přirovnat k únavě kovu nebo prasklinám, které mohou nastat v porcelánu. Zlomenina je bezpochyby přítomna, ale protilehlé povrchy zůstávají pohromadě vlivem povrchového napětí a vazby z měkkých tkání.

Toto poranění je charakterizováno bolestí, která se zhoršuje s přibývající vzdáleností. Nejčastěji, i když ne výlučně, ovlivňuje dolní končetinu nebo chodidlo a přestane, až když běh ukončíme. Při dalších bězích  začíná dříve a dříve a zesiluje. Pokud je tento příznak ignorován, může dojít k úplné zlomenině se vším co k takové zlomenině patří, a uzdravení bude trvat nejméně dvakrát déle než vyléčení únavové zlomeniny.

Každému běžci s těmito příznaky, který má podezření na únavovou zlomeninu, se proto důrazně doporučuje, aby okamžitě navštívil lékaře - odborníka, který zjistí definitivní diagnózu, vyšetření by mělo zahrnovat buď rentgenové vyšetření, a nebo sken, optimálně obojí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení