#RunEveryDay

Únavová zlomenina

uz

 

Bolest je "spojená" s kostí a je hlubší a především "odolnější" vůči analgezii (např. užívání analgetik) než bolest měkkých tkání.

Jednou z obzvláště důležitých příčin bolesti kostí je takzvaná „únavová zlomenina“. U běžců jsou nejběžnější místa této zlomeniny holenní a lýtková kost (viz obrázek). V poslední době přibývá únavových zlomenin v oblasti nártu, kdy je to v podstatě reakce organismu na zátěž a na nedostečnou připravenost plosky nohy.

Tento typ zlomeniny lze přirovnat k únavě kovu nebo prasklinám, které mohou nastat v porcelánu. Zlomenina je bezpochyby přítomna, ale protilehlé povrchy zůstávají pohromadě vlivem povrchového napětí a vazby z měkkých tkání.

Toto poranění je charakterizováno bolestí, která se zhoršuje s přibývající vzdáleností. Nejčastěji, i když ne výlučně, ovlivňuje dolní končetinu nebo chodidlo a přestane, až když běh ukončíme. Při dalších bězích  začíná dříve a dříve a zesiluje. Pokud je tento příznak ignorován, může dojít k úplné zlomenině se vším co k takové zlomenině patří, a uzdravení bude trvat nejméně dvakrát déle než vyléčení únavové zlomeniny.

Každému běžci s těmito příznaky, který má podezření na únavovou zlomeninu, se proto důrazně doporučuje, aby okamžitě navštívil lékaře - odborníka, který zjistí definitivní diagnózu, vyšetření by mělo zahrnovat buď rentgenové vyšetření, a nebo sken, optimálně obojí.

Hilly New Trail X-Static