#RunEveryDay

Horečka a její význam

Mechanismus a význam horečky - „horečka jako náš přítel“.

Asi každému se občas stane, že na něj něco leze.
Není to nic neobvyklého v této "divné" zimě, kdy se to bacily jenom hemží.
Jsem si vědom, že toto tvrzení je velice nadnesené, ale přesto je její význam pro vlastní tělo ne zcela zanedbatelný.
Uvažujme především o tom, kdy přijdeme domů, je nám jaksi zima a tak nějak divně a tak si dáme hned dva paraleny a fungujeme dál.
Pojďme se spolu seznámit s tím, co se v těle při horečce děje a zvažme následně, zda je lepší zalézt do peřin, nebo polykat tablety.

Uvědomme si, že za horečku je považováno zvýšení teploty měřené v podpaží nad 38°C. Horečka je průvodním jevem mnoha onemocnění avšak nejčastěji se jedná o onemocnění infekční. V tomto případě dochází pod vlivem pyrogenů („bacilů“) k nastavení vyšší teploty na termostatu lidského těla – tedy v hypotalamu.
Vzhledem k rozdílu mezi nově nastavenou teplotou a vlastní původní („normální“) teplotou tělesného jádra má člověk na počátku pocit chladu a jsou spuštěny termoregulační mechanismy vedoucí k dosažení zvýšené nově nastavené teploty – objevuje se i např. svalový třes (zimnice).
Teplota jádra stoupá až dosáhne teploty, která je nově nastavena v hypotalamu. V této fázi pocit chladu mizí (může ale přetrvávat svalový třes, pokud je nutný k udržení vyšší tělesné teploty při velkých ztrátách do okolí), proto doporučuji v prvé řadě peřinu. Podávání teplých nápojů. Postupně dojde vlivem horečky k odstranění pyrogenů (nebo jsou podány léky k potlačení horečky) dochází k opětovnému navrácení nastavení teploty těla na „normální“ úroveň.
Dostavuje se pocit nadměrného tepla a dochází k aktivaci termoregulačních dějů ochlazujících organismus, včetně pocení.
Teplota tělesného jádra klesá. Zvýšením teploty tělesného jádra (tedy i horečkou) dochází ke zvýšení obranyschopnosti organismu, proto je velmi nevhodné ihned při sebemenším nárůstu teploty podávání léků na potlačení horečky zejména dětem. I když u dětí je nutno teplotu sledovat, aby nedošlo vlivem dlouhodobé horečky k tzv. febrilním křečím.
Déletrvající horečka kolem 39°C a nebo zvyšující se teplota jsou důvodem ke konzultaci lékaře a to jistě i u dospělých.

Věřím, že tento článek bude spíše informativní a přeji Vám, aby Vás horečka potkávala na Vašich kilometrech minimálně, respektive vůbec.