#RunEveryDay

Maraton a poškození srdce: jsi opravdu připravený?

Důležité je začlenit adekvátní trénink do naší každodenní rutiny. Musíme si však být vědomi toho, že jakoukoliv fyzickou zátěž, v tomto případě běh, nemůžeme dělat bez "předpřípravy" respektive tréninku. Čím víc je zátěž intenzivnější, tím musí být příprava na ni odpovídající a adekvátní. Jinak bez této přípravy může být náš výkon velice nebezpečný, dokonce život ohrožující.


Podle španělské kardiologické společnosti zemře ve Španělsku na tzv. náhlou smrt přibližně 120 sportovců v průběhu jednoho roku. Kromě toho, nad rámec náhlé smrti, musíme mít na paměti, že neadekvátní fyzická zátěž, může způsobit poškození srdce, které nemusí skončit náhlou smrtí, ale změnou funkce a kardiovaskulární struktury.


Za účelem posouzení výskytu poškození srdce u vytrvalostních běžců, studie publikovaná v kanadském věstníku kardiologie vyhodnotila funkci a strukturu kardiovaskulární (echokardiografie), jakož i různé krevní parametry u jedinců s různou úrovní fyzické připravenosti před maratonem a po něm.

V této studii bylo zjištěno, že úroveň troponinu T (ukazatel poškození srdce) byla nepatrná u jedinců, kteří byli dostatečně trénováni a kteří měli lepší fyzické parametry (VO2max.) Snaha byla také obecně zjistit změny na strukturální úrovni (zvýšení objemu atrií a pravé komory) a funkční (snížení funkce obou komor). U všech běžců byla zjištěna snížená perfúze (prokrvení) myokardu a většina běžců (17 z 20 ) měla rozvinutý edém (otok) alespoň v jedné části srdce. Stejně jako v případě s úrovní troponinu T, bylo zjištěno větší zapojení funkce ejekční levé frakce, větší přítomnost segmentů způsobujících edém, a další snížení perfúze myokardu, především u těch běžců, kteří byli méně, nedostatečně trénováni.

U běžců s nedostatečnou trénovaností byl zjištěn velký pokles funkce srdce.


Tedy, výsledky této studie ukázaly důležitost řádné přípravy před takovým fyzickým výkonem jako je maraton. Vidíme v posledních několika letech (jak je vidět, tak se to týká v podstatě všech zemí, včetně České republiky a i Slovenska), že běžci příliš rychle, bez dostatečného tréninku, nastupují na startovní čáru delších a náročnějších běžeckých závodů, jako je například maraton. To se samozřejmě týká i ulra běhů a ironmana. Musíme být obzvláště opatrní při "výběru" našich sportovních met a cílů, jelikož bez adekvátní přípravy může být ohroženo naše zdraví, případně i život.

Zde je nutné zdůraznit, aby každý adept, třeba na maratonskou distanci, byl v průběhu svého tréninku pod řádným lékařským dohledem (zátěžový test, echokardiogram, atd.), aby bylo možno včas diagnostikovat možná onemocnění, která mohou být "odstartována" Vašim tréninkem. Dále i výživovou, nutriční kontrolu, aby se předešlo situacím (např. Hyponatrémie - cs.wikipedia.org/wiki/Hyponatremie ), která může zvýšit možnost kardiovaskulární příhody. A to vše pod dohledem trenéra - odborníka, který bude mít Váš trénink pod kontrolou a garantovat tak vhodnost tréninkových postupů.

V žádném případě nechci tímto článkem nikoho odrazovat od jeho běžeckých ambicí, ale spíš upozornit na možná zdravotní rizika.

(ze zahraničního zdroje)

 

hea

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení