#RunEveryDay

koleno - bolest v oblasti čéšky

bolí Vás pod čéškou, obzvláště při chůzi nebo běhu z kopce a nebo když chcete vystoupit nahoru (třeba do schodů, na židli, atd.) ve fázi při pokrčení kolene??

Co to je?

S největší pravděpodobností se jedná o "počátek" patelofemorálního syndromu, známějšího jako běžecké nebo chcete-li skokanské koleno.

Jedná se povrchové podráždění čéšky. Pokud budete toto varování ignorovat, tak to může vést k tendinopatii a v horším případě až k chirurgickému zákroku.

Dlouhodobě to může vést k artritidě.

Pokud tomu chcete předejít a nebo minimálně co nejvíce oddálit, tak začněte denně užívat glukosaminové doplňky - v ideálním případě 2000mg, což by mohlo posílit kolenní chrupavku (možno i APTO-FLEX a podobné preparáty). Dále si nechte "zrevidovat" svůj krok a dle toho si nechte doporučit obuv (to však nechte na ortopeda odborníka).
Většinou nekorektní, případně již značně "oběhaná" obuv spolu s přetežováním bývá nejčastější příčinou tohoto zdravotního stavu.
 
fenixb

Taktéž pomáhá posilování svalů v oblasti kolene.

Sedněte si na třeba stůl, nebo něco podobného, ale tak, aby i stehna byla na stole a jen kolena, respektive holeně volně visely směrem k zemi.
Potom holeně střídavě pravá a levá plynule "předkopávejte". Ovšem pohyb musí být veden přesně po svislé ose a ani vlastní končetina nesmí být vybočena ani ven, ale ani dovnitř. To provádějte 20x na každou nohu s menší výdrží ve fázi, kdy bude noha napnutá.

Později můžete přidat i zátěž, tzn. na nohu v oblasti kotníku přidejte závaží.
Téma: Běžecké desatero péče o klouby