#RunEveryDay

NÁHLÁ SMRT U SPORTOVCŮ

hea

 

Každé úmrtí mladého člověka je velkou tragédií. Náhlé úmrtí sportovce během vrcholového sportovního výkonu, často za přítomnosti diváků a medií, je přímo katastrofou.
 
Proč umírají náhle neočekávaně mladí naprosto „zdraví“ trénovaní jednici bez jakéhokoliv varování? Statistiky uvádějí výskyt náhlých úmrtí u vrcholových sportovců u 1:180 000. Na druhé straně v normální populaci je výskyt náhlých úmrtí při sportu od 1:3600 do 1:18000.
Mezi nejčastější příčiny náhlých úmrtí při sportu ve věku < 35 let patří:
 
1. Hypertrofická kardiomyopathie 36%
2. Vrozené abnormity koronárních cév 19%
3. Zbytnění (hypertrofie) levé komory srdeční 10%
4. Ruptura aorty (Marfanův syndrom) 5%
5. Arytmie 5%
6. Zúžení (stenosa) aortální chlopně 4%
7. Zánět srdečního svalu 3%
8. Dilatační kardiomyopathie 3%
9. Arytmogenní dysplazie pravé komory 3%
10. Prolaps mitrální chlopně 2%
11. Ostatní 10%
 
Nejčastější příčinou náhlého úmrtí ve vyšším věku (nad 40 let) je ischemické choroba srdeční. Problém s náhlým úmrtím vystihuje jeho název: náhlé, neočekávané, obvykle bez předcházejících varovných příznaků u jinak zdravého jedince. Lze této tragédii nějak předcházet?
Cesta je jednoduchá: prostý skrínik provedený specialistou - sportovním lékařem. V této fázi se zaměřujeme:
 
1) Anamnestické údaje: výskyt náhlého úmrtí v rodině ve věku pod 50 let
2) Výskyt klinických příznaků u sportovce: nepravidelný puls, bušení u srdce, neobvyklá dušnost při námaze, bolest na prsou při námaze, stav bezvědomí v souvislosti s námahou (stačí i náznaky mdloby), nevysvětlitelná ztráta fyzické kondice
3) Abnormní nálezy při klinickém vyšetření: vysoký krevní tlak, arytmie, poslechový nález šelestu na srdci apod.
4) Nálezy při funkčním vyšetření: jedná se o abnormity při klidovém či zátěžovém EKG vyšetření.
 
Protože nejčastější příčinou náhlé smrti je onemocnění kardiovaskulárního systému, v druhé fázi je nutná spolupráce s kardiologem. Podrobné kardiologické vyšetření umožní vyloučit nebo potvrdit podezření ze skríniku zahájit léčbu.
Diagnosa srdečního onemocnění ještě neznamená sportovní diskvalifikaci. Správná kardiologická léčba, mnohdy se opírající o chirurgické řešení vady, implantaci kardiovertrů či stimulátorů apod., může umožnit další sport včetně vrcholového. Na druhé straně existují diagnosy, které pacienta definitivně vylučují ze sportovních soutěží a diskriminují jej i profesně.
 
Co říci závěrem:
1) Každý, kdo pravidelně sportuje (amatér či profesionál) by měl pravidelně absolvovat prohlídky u licencovaného sportovního či tělovýchovného lékaře.
2) Každý, kdo pravidelně sportujete a máte pozitivní rodinnou anamnézu nebo objeví-li se u vás příznaky, které jsme uvedli, nepodceňujte je a vyhledejte lékaře.
3) Každý, kdo se rozhodne změnit životní styl a žít zdravě ve věku po čtyřicítce, nechť absolvuje preventivní vyšetření, jehož součástí je i zátěžový test.
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení