#RunEveryDay

Cvik na posílení lýtek

lýtka

Tento cvik můžeme provádět buď oboustranně (oběma nohama zároveň - začátečníci) a nebo, a to je lepší, jednostranně. Při jednostranném provádění cviku totiž cíleně posilujeme všechny svaly nohou (slabší) díky snaze o dosažení rovnováhy při daném cviku.  Tento cvik vyžaduje stabilitu, proto se zapojují  i svaly břicha, dolní části zad a kyčlí. Řádně prováděný cvik rozvíjí nejen sílu, ale i dostatečným počtem opakování i svalovou vytrvalost.

Cvik provádějte tak dlouho, až budete cítit menší pálení v lýtkových svalech (ovšem i to je individuální dle tolerance na zátěž). Pro začátek budou stačit tři sady (po kolika záleží na Vás). Náročnost můžete upravit nejen počtem opakování, ale i úpravou hmotnosti činek (místo činek může být použita i zátěžová vesta, atd.)

Postup provedení

1. Postavte se na plošinu tak, aby jste na ní stáli jednou třetinou chodidla; střední část a pata by měly být mimo plošinu. Druhá noha by měla být pod úhlem 90° ohnuta v koleni.
V každé ruce držte činku s rukama nataženýma dolů podél boků (i když nebudou použity činky).

2. Udržujte správné držení těla stabilizované břišními svaly. Výpon provádějte pomocí plantární flexe. Nevybočujte , ale ani nevbočujte koleno. Noha by měla být rovná, ale spíš mírně ohnuta (cca 5°).

3. Spusťte nohu (pomocí dorziflexe) zpět do výchozí polohy.

To samozřejmě opakujte i druhou nohou.

Vlastní počet opakování a počet sérií viz výše.

Zapojené svaly

Primární: Gastrocnemius, soleus
Sekundární: Tibialis anterior, peroneus brevis, flexor digitorum longus
Zapojená měkká tkáň

Primární: Achillova šlacha

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení