#RunEveryDay

Maraton pod 2 hodiny

Tak pokud by jste chtěli běžet maraton pod dvě hodiny - 1:59,59 (jak je v současné době tolik diskutováno), tak by jste měli běžet v tempu 5,86m/sec, to je o 2,5% rychleji než je aktuální světový rekord 2:02:57 (5,72m/sec.)

A tady je dokument z této akce, který musí nadchnout nejen všechny ty, co už někdy maraton běželi, ale i ty, co "jen" běhají a na startovní čáru maratonu se ještě nepostavili, a jsem přesvědčen, že nadchnuti museli být i neběžci.

Pro mě osobně něco nepředstavitelného.

Teď po této akci nechci dělat chytrého, ale byl jsem na 99,9% přesvědčen, že hranici 2 hodin nepokoří. To se stalo, ale že bude chybět jen 25 sekund, tak to jsem si ani v tom nejrůžovějším snu nepředstavoval.

Ano, byli vybráni tři vyjímeční z vyjímečných a ještě z těchto vyjímečných vyčníval jeden - podle mne takový běžecký profesor Eliud Kipchoge.
pozn. je dobré si všimnout "zajíců", kteří udávali tempo. Tak ti nebyli žádní břídilové, spíš naopak. Kdo je schopen držet tempo 14:10/5km, a to několikrát po sobě??
Mezi nimi jsem poznal Bernarda Lagata s osobním rekordem na 5km 12:53,60 a několikanásobného mistra světa.

Samozřejmě nemá cenu zde polemizovat o výkonnosti a vyjímečnosti těch třech účastníků, o jejich tréninkové přípravě, atd., ale jedno si neodpustím.
Držitel světového rekordu na půlmaraton Tadese - samozřejmě super běžec, ale alespoň dle mého je vidět, že má velké rezervy v běžeckém stylu, respektive v jeho ekonomice (to je pak obzvláště vidět v místě, kdy mu skupinka začne utíkat). Na půlmaraton to ještě tedy energeticky zvládne, ale v druhé půlce mu ta "navíc" vydaná energie asi chybí.
Nejmladší účastník Lelisa, je dle mého takový nevybroušený diamant, který když zapracuje na stylu, tak by se mohl posunout vpřed, ale na 2 hodiny to nevypadá! Opětně velké rezervy v ekonomice běhu - ramena zvedlá, a tím pádem i ruce, držení těla, respektive rupu, co se týče kroku tak došlapuje zbytečně moc před vlastní těžiště, tím pádem jeho běh se stává energeticky náročnější. Navíc jeho osobní rekord na maraton byl příliš vzdálen 2 hodinám. A je to jó rozdíl rozbíhat maraton v tempu na 1km o 6-7 sekund rychleji než jsem "zvyklý" při svém osobním rekordu.

A pak je ten třetí, vlastně první Eliud Kipchoge - jeho běžecký styl nemá prostě chybu. Je to ukázka maximálně úsporného běhu při maximálních "otáčkách".

A jeho osobní rekordy??
Zde jsou:
1500m - 3:33,20 (jen pro porovnání český rekord Jakuba Holuši je 3:33,36)
3000m - 7:27,66
5000m - 12:46,53
10000m - 26:49,02
1/2 maraton - 59:25
maraton - 2:03,05

Zkrátka paráda.

www.youtube.com/watch?v=V2ZLG-Fij_4


Běžecký textil Ronhill (pozn. běžec Ron Hill, který jako druhý člověk na světě pokořil hranic 2:10 na maraton, a to už v roce 1970), který Vám zdolání 2 hodin nezaručí, ale na Vašem osobním rekordu, třeba i na maraton, by se mohl podílet - https://www.babos-sports.cz/obleceni/
 
ronhilla