#RunEveryDay

Jak vybírat doplňky

Existuje mnoho různých forem doplňků stravy, které si můžeme běžně koupit a užívat – nejčastěji jsou používané tablety a tobolky.
Ty se velmi snadno užívají, uchovávají a mají také delší životnost než jiné formy. Kromě obsahu aktivních živin v nich najdeme i jiné látky (aditiva) – mají různé funkce, nejčastěji doplňují tabletám a tobolkám jejich objem, prodlužují jejich trvanlivost, zabraňují jejich oxidaci popřípadě usnadňují jejich rozpadání v žaludku.
Velmi často se používá forma tzv. softgelu – jedná se o většinou želatinové tobolky, které bývají naplněny buď nějakým olejem s obsahem vitamínů rozpustných v tucích (A,D,E, beta-karoten), lecitinem nebo esenciálními aminokyselinami.
Takové tobolky obsahují méně přídavných látek než tablety a rychleji se v trávicím traktu rozpouštějí. Není ale pravda, že látky obsažené v tobolkách jsou pro naše tělo lépe využitelné!
Lidé, kteří z různých důvodů neradi polykají tablety a tobolky, si mohou pořídit suplementy ve formě prášku, který jednoduše rozpustí ve vodě nebo jej přimíchají do jídla.
Dobře dostupnou kategorií jsou suplementy v tekuté podobě – dobře se polykají a mohou se ochutit, což je výhodné zejména pro malé děti. Specifickou skupinou tekutých přípravků jsou tinktury (jsou to koncentrované roztoky, které se vyrábí louhováním rostlin vodou, glycerinem nebo alkoholem.
Velmi moderní a hojně propagovanou skupinou se staly přípravky, které v našem trávicím traktu postupně uvolňují jednotlivé látky.
Jsou složeny z velmi malých tobolek, které jsou obsažené v normální kapsli. Tyto mikrotobolky se při průchodu naším ústrojím postupně rozpadají a uvolňují příslušnou látku (většinou vitamín) do krve po dobu až několika hodin. Nejčastěji takto pořídíme vitamín C, protože se v těle neukládá do zásoby a postupné uvolňování umožní jeho stejnoměrnější vstřebávání.
Už vzácněji se setkáme s doplňky, které se užívají sublingválně – většinou se jedná o tekutinu s obsahem účinných látek, kterou nakapeme pod jazyk, čímž urychlíme celkové vstřebávání všech živin.
Čeho bychom si měli při výběru suplementů všímat?
V prvé řadě informací uvedených na jejich etiketách popř. příbalových letácích. Mezi výrobci doplňků stravy zuří konkurenční boj, proto označují své výrobky různými lákavými pojmy jako farmaceutická kvalita, stoprocentně vstřebatelný, klinicky testovaný, čistý, vědecky standardizovaný apod.
Je dobré si při rozhodování uvědomit, že žádný z uvedených výrazů není standardně definován způsobem schváleným směrnicemi příslušných úřadů a jedná se pouze o podbízení a podprahovou reklamu.
Běžný postup při výrobě přírodních doplňků vypadá většinou následovně: Jedna firma vyprodukuje rostlinný materiál, který koupí jiná firma a podle potřeb jej zpracuje do podoby čisté vlákniny, prášku, extraktu nebo koncentrátu. Na jiném místě jiná společnost vyrobí různé formy vitamínů, minerálů a jiných aktivních látek běžně používaných v potravinářském průmyslu. Tyto materiály jsou dodávány do velkoobchodů, které je prodávají firmám vyrábějící vlastní značku potravních doplňků. Pokud přijdeme do obchodu nebo lékárny pro nějaký přípravek, existuje velká pravděpodobnost, že mnohé z vystavovaných výrobků obsahují ingredience od stejných výrobců. Z toho důvodu je vhodnější zkontrolovat množství jednotlivých účinných látek, srovnat je s množstvím obsažených v jiných výrobcích a orientačně přepočítat na cenu. V mnoha případech zjistíte, že mezi produkty různých výrobců při stejném množství obsažených látek existuje velký cenový rozdíl.

 

Speciální, běžecké ponožky anglické značky Hilly.