#RunEveryDay

ULTRA a neurologické a psychologické funkce

0434_rh

 

Ačkoli dlouhodobé účinky ULTRA na mozek jsou nejasné, data shromážděná před a po události ULTRA trvající 2 měsíce (4487 km; Trans European Foot Race) ukázala podstatné (6%) snížení objemu mozku, které lze připsat přechodné ztrátě proteinů a elektrolytů. Objem mozku se však po 8měsíčním sledování vrátil na výchozí hodnotu bez známek trvalých lézí nebo poškození.

Během 6hodinové ULTRA byl také pozorován krátkodobý pokles kortikální aktivity ve frontálním kortexu, který nevykazoval žádný vliv na kognitivní výkon.

Existují údaje naznačující přínos ULTRA na mozkovou funkci. Případová studie s jedním subjektem skutečně ukázala, že pacient s Parkinsonovou nemocí vykazoval částečnou korekci abnormalit a sníženou potřebu léků po tréninku na běh ULTRA - 100 km.

Navíc celoživotní vytrvalostní trénink pomáhá udržovat kortikální mozkovou rezervu.

Vytrvalostní trénink jako takový bude mít s největší pravděpodobností spíše pozitivní než negativní dopad na neurologické zdraví.

Pokud jde o psychickou pohodu, vytrvalostní cvičení má dobře zdokumentované pozitivní účinky na depresi a další problémy duševního zdraví.

Běžci ULTRA však mají tendenci vykazovat výrazně větší závislost na zátěži - běhu ve srovnání s maratónskými běžci nebo atlety závodícími v závodech na kratší vzdálenosti nebo s běžnou populací., což by mohlo mít následný negativní dopad na zdraví. Prevalence deprese a problémů s duševním zdravím u běžců ULTRA je stejná nebo vyšší než u běžné populace, i když to nemusí být příčinné a může se stát, že lidé s depresí, úzkostí a/nebo nebo s jinými problémy s duševním zdravím přitahují sporty, jako je ULTRA, a vnímají to jako způsob „samoléčby“.

 

_DSC5602

Pozn. s použitím zahraničních materiálů