#RunEveryDay

Svalové křeče jsou pro ............

0091_rh


Svalové křeče jsou pro mnoho běžců (a nejen je) noční můrou. To nejen z důvodu, že v ten okamžik musíte zvolnit svoje běžecké tempo, ale v některých případech musíte dokonce zastavit.

Co je vlastně původcem, křečí??

Pravdou je, že křeče jsou "problém" jejichž příčina není úplně objasněna. Ať je to však jak chce, tak zkrátka někteří lidé jsou ke křečím předurčeni více a někteří méně.
Na druhou stranu jsou však způsoby, jak křečím předcházet, respektive jejich vznik minimalizovat. Je to třeba na sobě vyzkoušet, co pomáhá a co naopak ne.

Důležité jsou dvě oblasti:

Přísun elektrolytů

Trénink, simulování závodní zátěže

Dehydratace a tím deficit elektrolytů jsou tradičním vysvětlením svalových křečí již 100 let, i přes nedostatek jednoznačných důkazů.
Problémem totiž je, že studie zaměřené na velké skupiny lidí v rámci maratonů nezjistily žádnou přímou souvislost mezi stavem hydratace a křečemi.

Navzdory tomu však víme, že u jedinců, kteří jsou náchylní na vznik křečí, doplňování elektrolytů během závodu pomáhá a správná hydratace s odpovídajícími elektrolyty je nezbytná pro špičkový výkon. Optimální je nápoj specifický pro hydrataci, s minimálně 300 mg sodíku na 500 ml. Pokud nemáte během závodu možnost této hydratace, pak sodík dodejte organismu formou např. solných tyčinek.

Nedávno však bylo zjištěno, že příčiny křečí také úzce souvisí s únavou ve svalových reflexích. To znamená, že když běžíme "nad" svoje natrénované tempo, tak aby se zabránilo přetížení,jsou z mozku vysílané "zpětné" signály do svalu, aby se tak zastavila svalová kontrakce. Současně, aby se zabránilo přílišnému roztažení svalů, jsou opět z mozku vysílány pozitivní signály. Tím pádem, když tedy běžíme tzv. nad svoje možnosti, tak dochází k poklesu negativních signálů a zvýšení pozitivních signálů, což vede ke křečím.

Pravidelným strečinkem také pomůžeme předcházet křečím. Ovšem za předpokladu, že se provádí pravidelně a dostatečně dlouhou dobu.
Chcete-li řešit vznik křečí z "únavy", tak se zaměřte na svůj dosavadní trénink (viz Váš tréninkový deník).
Zkrátka trénink musí odpovídat požadovanému výslednému času a naopak, tedy výsledný čas odpovídá natrénování. Nemůžete očekávat super výkon z "pobíhání" se slabšími běžci. Ovšem to platí i naopak. Pokud se "zničíte" neadekvátním tréninkem, tak .................

Vaše tréninkové úsilí je v korelaci s výkonem. To nijak neošálíte.

Ujistěte se, že intenzita Vašeho tréninku je na takové úrovni, aby odpovídala Vašemu požadovanému výslednému času.
Ještě jedna technická v rámci závodu: Pokud vyrazíte příliš rychle, máte mnohem větší pravděpodobnost vzniku křečí.

Speciální běžecké, kompresní návleky a podkolenky anglické značky Hilly, které Vám mohou pomoci při Vašem problému s křečemi 
 
cel