#RunEveryDay

Intenzivní cvičení je třikrát účinnější

achievement

 

Intenzivní cvičení je třikrát účinnější pro zlepšení fyzické kondice

Výhody fyzické aktivity jsou vědě široce známé. Vztah mezi různými druhy cvičení (lehčí, intenzivnější, aerobní či nearební) a zlepšením fyzické kondice však zatím není plně pochopen.

Proto vědci z Lékařské fakulty Bostonské univerzity (USA) provedli rozsáhlou studii s více než 2000 účastníky, největší kdy byla provedena s cílem porozumět tomuto vztahu.

Fitness aktivity mají zásadní vliv na zdraví a jsou spojeny s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění..

Studie zveřejněná v European Heart Journal zjistila, že intenzivní cvičení zlepšuje fyzickou kondici více než lehká fyzická aktivita, například chůze 10 000 kroků za den (rozloženo během dne).

Intenzivní cvičení je třikrát účinnější pro zlepšení fyzické kondice než pouhá chůze a 14krát účinnější než jednoduchá běžná denní nečinnost (jako když vstáváte, abyste přepnuli televizní kanál, vystoupíte po schodech atd.

Vědci také zjistili, že lidé, kteří mají vyšší než průměrný počet kroků za den a kteří intenzivněji cvičí po krátkou dobu, mají také nadprůměrnou nezávislou fyzickou kondici.

Jinými slovy, škody způsobené sedavým životním stylem lze zřejmě vykompenzovat zvýšenou fyzickou aktivitou a cvičením.

Výzkum také zkoumal, jak tělo reaguje na různé intenzity fyzické aktivity během začátku, poloviny a vrcholu cvičení.

Vědci očekávali, že mezi výsledky najdou potvrzení toho, že intenzivnější cvičení podporuje lepší výkon během  maximální aktivity.

Také ale zjistili, že cvičení s vysokou intenzitou je také prospěšnější než lehká chůze pro zlepšení schopnosti organismu udržet nižší úroveň aktivity.

Podle Nayora, který výzkum řídil, byla další otázka, jaké jsou dopady dřívějších návyků a jak souvisejí s fyzickým zdravím a úrovní pohody člověka v pozdějším věku.

„Zjistili jsme, že účastníci s vysokou mírou aktivity v mládí, ale nízkou úrovní aktivity asi o 8 let později, měli odpovídající úroveň fyzické kondice. „To naznačuje, že může dojít k „paměťovému efektu“ minulých fyzických aktivit, které se odráží v současném indexu fyzické kondice,“ říká Nayor v článku o výzkumu zveřejněném Bostonskou univerzitou a Světovým ekonomickým fórem.

Vědci použili definice stanovené v jiných studiích jako základ své nedávné práce. Podle těchto parametrů je chůze 60 až 99 kroků za minutu lehká zátěž, chůze 100 až 129 kroků za minutu je mírná a nad 130 kroků za minutu intenzivní.

V článku publikovaném Bostonskou univerzitou však Nayor upozorňuje, že u mladších lidí by měla být rychlost vyšší.

Americký Fitness Guide doporučuje 2:30 až 5 hodin středně těžkého cvičení týdně a mezi 1:15 a 2:30 hodinami intenzivního cvičení ve stejném období.

Lite-Comfort - Quarter - Cobalt - 2