#RunEveryDay

Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 22

Koňská mast chladivá 250ml
Koňská mast chladivá působí jako účinný prostředek pro úlevu a osvěžení namoženého svalstva a pocitu "těžkých" nohou.
Podrobné informace o produktu
Jedná se o unikátní balzám vyrobený z 25 bylin. Koňská mast je vyrobena podle tradiční švýcarské receptury. Její součástí je také plod a květ kaštanu koňského, který je osvědčeným prostředkem v boji proti křečovým žilám.

Koňská mast kombinuje uvolňující účinky silic s příznivým působením extraktů z bylin. Vyvážený obsah aktivních látek zaručuje široký a silný účinek. Koňská mast® chladivá působí jako účinný prostředek pro úlevu a osvěžení namoženého svalstva a pocitu "těžkých" nohou. Hodí se pro všechny věkové kategorie.

100% přírodní složení
Gelová konzistence masti zaručí rychlé vsáknutí, neumažete si oblečení!

KOŇSKÁ MAST OBSAHUJE 25 BYLINNÝCH EXTRAKTŮ
Kostival lékařský
Jalovec obecný
Kaštan koňský
Arnika horská
Borovice lesní
Jedle bělokorá
Kosodřevina
Borůvka
Eukalypt
Černý rybíz
Kafr
Měsíček lékařský
Heřmánek pravý
Šišák bajkalský
Tymián obecný
Máta peprná
Levandule lékařská
Vřes obecný
Třapatka nachová
Citrónový extrakt
Grepový extrakt
Řepík lékařský
Rozmarýna lékařská
Rdesno hadí kořen
Ginkgo biloba

Unikátní kombinace bylin pomáhá při bolestech kloubů, páteře či ischiatických obtížích. Koňská mast chladivá je vhodná po fyzické zátěži. Osvěží a přináši úlevu při pocitu "těžkých" nohou. Koňská mast podporuje celkovou regeneraci pohybového aparátu. Bylinná kombinace obsažená v Koňské masti působí také na cévní systém; zvyšuje žilní odtok a elasticitu cévních stěn.

ZPŮSOB POUŽITÍ:
Po nanesení na postižené místo zcela vmasírujte takové množství gelu, jaké pokožka absorbuje. Pravidelné používání zvyšuje účinnost.

UPOZORNĚNÍ:
Určeno pro zevní užití. Zabraňte vniknutí do očí, na sliznice a poraněnou kůži. Při použití na křečové žíly tyto nemasírujte, ale pouze zlehka potírejte. Vzácně se může vyskytnout alergická reakce na některou z bio-aktivních složek přípravku. VELMI INTENZIVNÍ ZARUDNUTÍ POKOŽKY JE VŠAK PŘIROZENÉ A JE PROJEVEM ŽÁDOUCÍHO PROKRVENÍ.
Originální přípravky švýcarské firmy HERBAMEDICUS GmbH Zürich jsou vyráběny na základě tradičních, generacemi prověřených receptur.
Všechny tyto produkty se vyznačují vysokým a vyváženým obsahem účinných bylinných extraktů a rostlinných silic a některé z nich jsou pro zvýšení účinnosti obohaceny o klinicky ověřené farmakologické substance, které jsou výhradně přírodního původu.
Přípravky nejsou testovány na zvířatech.

Zdroj: www.herbamedicus.cz
 
Kapsaicinová hřejivá náplast CAPSICOLLE 12x18 cm
Složení:
Capsicum extract 2,89%
Menthol 7,8%
Kafr 9.6%

Použití:
Capsaicinová náplast se používá jako podpůrná léčba bolestivých příznaků svalového a kloubového revmatismu, ischiasu, ústřelu (lumbago), zánětů ramenního pletence (periarthritis humeroscapularis), bolestí v důsledku svalového přetížení a bolestí při poúrazových stavech.

Účinné látky:
Capsicum extract 2,89%
Menthol 7,8%
Camphor(Kafr) 9.6%

Dávkování:
Použití pro dospělé a děti nad 12 let:
Náplast se aplikuje na vodou a mýdlem omytou a dokonale vysušenou kůži. Po sejmutí ochranného krytu se přiloží na postižené místo a přitlačí, až dokonale přilne. Nejpozději po osmi hodinách se z kůže odstraní. Kůže se omyje mýdlem. Aplikujte na postižené místo dle potřeby, ne více než tři náplasti denně po dobu maximálně 7 dnů. Další aplikace náplasti na stejném místě se provádí zpravidla po týdenní až 14 denní přestávce. Ošetřené místo se nepřekrývá dalším obvazem a nezahřívá se.

Použití pro děti od 6 do 12 let:
Použití po konzultaci s ošetřujícím lékařem

Přípravek není určen pro děti do 6 let.

Kontraindikace:
Nepoužívejte náplast, jestliže jste přecitlivělý(a) na papriku nebo další složky přípravku, nebo trpíte kožním onemocněním.

Nežádoucí účinky:
U citlivých osob může ojediněle dojít ke vzniku alergických reakcí typu kopřivkového zánětu kůže. Při případném výskytu jakýchkoli neobvyklých reakcí přestaňte náplast používat. O dalším použití se poraďte s lékařem.

Upozornění:
Pouze pro zevní použití, dle návodu. Náplast se nesmí přikládat na poškozenou kůži, nebo poraněnou kůži. Nesmí přijít do styku se sliznicemi, zejména očí. Po každé manipulaci s náplastí omýt ruce mýdlem a teplou vodou. Nepoužívejte se zahřívací poduškou. Nepoužívejte alespoň jednu hodinu před koupáním a těsně po koupání.

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí! V případě požití vyhledejte lékaře.

Uchovávání:
Uchovávejte při teplotě do 25 st. C v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před vzdušnou vlhkostí. Neuchovávejte v chladničce, chraňte před mrazem.

Varování:
Nepoužívat po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Přípravek není určen pro děti do 6 let. Těhotné a kojící ženy používat po konzultaci s ošetřujícím lékařem.
 
SVALY


Kosterní svaly lze velmi zjednodušeně dělit na dvě základní skupiny:
A ) svaly tonické
B ) svaly fázické

Každý sval obsahuje podíl jedné i druhé složky. Podle toho, která z nich převažuje, se sval chová.

Svaly tonické neboli posturální
Svaly, které mají na starost udržování základní polohu těla v gravitačním poli. Jsou v pohotovosti neustále, mají tendenci se k hyperaktivitě (nadměrnému zapojování do pohybů) a k hypertonii (nadměrnému zvyšování klidového napětí) mají tendenci ke zkracování.

Zkracování může způsobovat sport, který provádíme (jeho jednostrannost), vysoké tréninkové zatížení, nevhodné posilování, apod.
POZOR! Zkrácený sval se neprojevuje bolestivostí, avšak omezuje rozsah pohybu v kloubech.

Svaly fázické
Tyto svaly jsou pravým opakem svalů posturálních. Jsou méně odolné vůči dlouhodobé zátěži, jsou citlivější, mají horší regenerační schopnost. Oproti svalům posturálním nemají tendenci ke zkrácení, ale naopak k oslabení!

Díky zkrácení posturálních svalů a ochabnutí svalů fázických dochází ke změnám biomechanických poměrů v kloubech a ty potom nejsou ve správném výchozím postavení.

Je třeba si uvědomit, že obě tyto „skupiny“ musí být v rovnováze. Ono totiž nestačí jen posilovat fázické svaly, ale je třeba zároveň i protahovat svaly posturální.
Pokud jedno upřednostníme na úkor druhého, tak dochází ke svalové nerovnováze, tzn. disbalanci.

Co je hlavním strůjcem svalové disbalance??
- nedostatečné zatěžování, nebo naopak chronické přetěžování, asymetrické zatěžování, nekvalitní kompenzace sportovní aktivity, nedoléčené úrazy atd.

Svalovou disbalanci není radno podceňovat, ráda se tzv. řetězí a v průběhu času se její vliv může projevit i na relativně vzdáleném místě na těle.

Např. běh resp. chůze s kamínkem v botě vyvolává již po několika málo minutách blokádu v oblasti kloubních spojení mezi lebkou a prvním krčním obratlem Atlasem (následně může dojít k rozvoji migrény a dalších poruch).

Běžecké doplňky Ronhill, které Vám zpříjemní Vaše běhání.

 
Podvrtnutí kotníku
Podvrtnutí kotníku jsou jedním z nejčastějších typů sportovních úrazů. Vymknutý kotník je výsledkem okamžité přetížení vazů hlezenního kloubu. To má za následek malé nebo úplné odtržení postiženého vazu. K většině podvrtnutí kotníku dochází během sportovních činností, které zahrnují běh, skákání, nebo chůzi., atd.

Počáteční příznaky vymknutého kotníku:
• bolest a citlivost kolem kotníku
• otok
• modřina - krevní výron
• neschopnost chodit ani stát
• ztuhlost kloubů

První fáze léčení včetně první pomoci:
Počáteční fáze léčby podvrtnutí kotníku zahrnuje první pomoc technikou známou jako RICE (RICE je zkratka která se používá pro označení léčby, kdy se používá odpočinek, led, komprese a vyvýšení. To je používáno jako nejlepší první fáze v léčbě poranění měkkých tkání, jako jsou výrony a pohmožděnin. Kombinace RICE pomáhá snížit zánět, k němuž dochází po akutním zranění).

Je důležité si uvědomit, že čím dříve je tato léčba zavedena, tím bude účinnější a léčba kratší:

• Odpočinek a ochrana poraněné oblasti. Když to bolí při vlastním zatížení končetiny, tak se doporučuje používat při chůzi i berle. Když je bolestivost i při pohybu v oblasti poranění, tak místo znehybnit třeba dlahou.
• Použití ledu nebo sáčku s mraženou zeleninou, či kukuřicí nebo něčeho podobného sníží otok a bolest v místě zranění. Tento krok by měl být proveden co nejdříve. Pokud se Vám toto zranění stane v zimě, kdy je sníh, tak se nebát ihned dát na místo, respektive do ponožky v místě zranění sníh.
Používání "ledování" se doporučuje po dobu 20 minut třikrát denně v prvních 48 hodinách
• Kompresi poškozeného místa provedete bandáží nebo elastickým obvazem. Tím se snížíte otok v místě zranění. Komprese by měla být "pohodlná", neměla by být příliš těsná, aby nedocházelo k necitlivosti, brnění či zvýšené bolesti.
• Zvyšte postiženého místo nad úroveň srdce co nejvíce. Tato technika Vám pomůže taktéž ke snižování otoku v místě úrazu.
Tato kombinace ošetření pomáhá snížit nejen bolest, ale i otok, které se vyskytují v počáteční fázi zranění, respektive léčby.
V závislosti na tom, jak těžké je podvrtnutí, budete muset případně používat při chůzi i berle. Pomocí berlí tak snížíte zátěž na poraněný kotník. To taktéž urychlí fázi hojení vazů v kotníku, a zmírní bolest při chůzi.
Když už bude hojení v takové fázi, že budete moci započít kotník zatěžovat, tak v rámci prvního cvičení by jste měli začít jemným cvičením na posílení kotníku a obnovení jeho pohyblivosti. Počáteční cvičení by mělo být prováděno bez jakékoliv zátěže. Samozřejmě postupně můžete provádět náročnější cvičení (POZOR však - nic neuspěchat. Jak říkal jeden výborný lékař : "Vše dělej do bolesti, nikdy ne přes bolest!"

Standardní cvičební program po podvrtnutí kotníku zahrnuje tyto úkony:
• Rozsah pohybu cvičení: Tato jemná a lehká cvičení pomohou uvolnit kotník. Často totiž po podvrtnutí kotníku se stává kotník zatuhlým, právě díky nedostatku pohybu. Je důležité získat zpět ztracenou pohyblivost, aby se zabránilo případným dalším, budoucím zraněním.
• Izometrické cvičení: izometrické cvičení vám umožní zpevnění kolem hlezenního kloubu bez použití odporu (zátěže) při tomto cvičení. Toto se provádí v počátku rehabilitace, pokud chcete, aby se stal pevnějším, pokud je toto zranění u Vás častější záležitostí.
• Resistenční cvičení: Resistenční cvičení se provádí tak, že cvičení provádíte proti odporu. Tímto cvičením posílíte především svaly a vazy kolem kotníku.
Časem se kotník úplně uzdraví a vy budete moci provádět stejné aktivity jako před vlastním zraněním.
Stále však mějte na paměti - NIC SE NESNAŽIT USPĚCHAT!!

Předejít, respektive snížit riziko podvrtnutí kotníku, můžete i výběrem vhodné běžecké obuvi (pokud sami si nevíte rady, tak mě kontaktujte na pavel@babos-sports.cz






 
Lepší relaxace (regenerace) a lepší spánek

Jak jsem "nakoupil", tak "prodávám"


Něco, co by u Vás mohlo zafungovat pro Vaši lepší relaxaci, případně lepší spánek.


Jelikož jsme na severní polokouli, tak je třeba mít hlavu směrem k severu (tzn. nohy k jihu), lepší ještě bude, když nohy budeme mít o 10 - 15cm výše než hlavu (toho dosáhneme, když podložíme část postele u nohou). Naše nohy směřující k jihu by měly být od sebe na šířku pánve (v žádném případě by se neměly dotýkat, natož křížit a ani by neměly být pokrčeny).


Co se týče rukou, tak ty by měly být volně podél těla a neměly by se těla dotýkat, a ani by neměly být zkříženy na prsou, respektive na jakékoliv části Vašeho těla. Dlaně by měly být otočeny směrem vzhůru. Pokud Vám to prostředí dovolí, tak mohou být případně i vzpaženy, opět dlaněmi vzhůru.

R.2000a


Vlastní dýchání by mělo započít hlubokým nádechem (nosem) do hrudníku, dvě vteřiny v nádechu vydržet, a pak by měl následovat hluboký výdech (ústy). To bychom měli zopakovat ještě jednou. Potom by měl následovat hluboký nádech (opět nosem), ale do břicha, dvě vteřiny v nádechu vydržet a pak hluboký výdech (ústy). To bychom měli taktéž ještě jednou zopakovat. Potom už by mělo následovat "normální" dýchání, na které bychom se měli soustředit. Co se týče "honění" myšlenek v hlavě, tak ty bychom se měli snažit potlačit, ať už jsou příjemné, či nikoliv.


Když toto podpoříte ještě relaxační hudbou (té je i na internetu spousta), tak jen dobře.
Zkuste a uvidíte. Já to zkouším a někdy méně a někdy více se mně to daří. Nejvíce mně dělá "problém" vymetení myšlenek :-)


Přeji příjemnou relaxaci.

Týden po maratonu
V současné době mnoho běžců podceňuje následné období po maratonu!
Chtějí se co možná nejdříve vrátit do tréninkového kolotoče aniž by svůj organismus patřičně zregenerovali a dali mu co si zaslouží a požaduje – odpočinek!!

To se může v budoucnu vymstít!

Proto Vás chci seznámit s týdnem „po“, jak by také mohl vypadat.

Po maratonu:

Obecně se doporučuje jako minimum dva až tři týdny pro zotavení po tak náročném běhu!!
Pokud se vrátíte příliš brzy, tak zvýšíte možnost zranění či onemocnění!! Někteří experti z USA navrhují odpočívat jeden den pro každou uběhlou míli v maratonu!!, tzn. 26 dnů bez tvrdého tréninku a závodění. Jiní zase doporučují den odpočinku pro každý uběhnutý kilometr v závodu,tzn.42 dnů!!
Často je určujícím faktorem Vaše psychická regenerace, než regenerace fyzická!!

Dobře tento stav pojmenoval olympijský vítěz v maratonu Frank Shorter. Ten říká:“ Až zapomenete na poslední maraton, tak jste připraveni běžet další“.

Trénink v následujících třech týdnech po maratonu by měl být zrcadlově překlopen jako poslední tři týdny před maratonem!!
To by se mělo týkat nejeno tréninku,ale výživy!!,tzn. v prvních dnech po maratonu velký přísun sacharidů, kdy budete nabírat ztracenou energii, který budete postupně omezovat!!

V den závodu: zotavení začíná hned v první minutě po proběhnutí cílovou páskou!
Začněte doplňovat tekutiny! Než vodu, sycené nápoje,pivo, atd. používejte iontové nápoje, kterých bývá v cílovém prostoru dostatek!!
Bylo zjištěno, že tělo ihned po výkonu je lačno po energii!! Jakmile je Vaše těl schopno tolerovat jídlo, tak se snažte sníst banány, jogurty a další lehce stravitelná jídla bohatá na sacharidy! Krátká „procházka“ ihned po doběhu je pro regeneraci jistě lepší, než posedávání či polehávání!!
Až potom pak může následovat hodinka až dvě odpočinku. Nejlépe vleže!!
 
Hispalis3

V pondělí: žádný běh a ani žádné cvičení.


V úterý: opětně žádný běh a ani žádné cvičení. Je to den vhodný pro masáž. Pokud máte po závodě puchýře nebo zdravotní problémy, tak je nejvyšší čas navštívit lékaře - odborníka.

Ve středu: opětně žádný běh. Ten případně nahraďte jinou fyzickou aktivitou – plavání, jízda na kole či spinningu (ovšem velmi lehce).
Berte to jako období regenerace, které si zasloužíte! Pokud nepřiměřeně uspíšíte návrat k běžeckému tréninku, tak můžete prodloužit vlastní zotavení!!


Ve čtvrtek: už by jste měli být připraveni na běžecký trénink (pokud nemáte zdravotní problémy,které vyžadují odbornou léčbu).
V žádném případě to nepřežeňte!! Klidně vlastní volný běh ukončete po třech až pěti kilometrech. Podle toho, jak na tom budete!!

V pátek: klidně si můžete opětovně jít zaplavat nebo se projet na kole, či navštívit spinningové centrum. Už by to však mělo být na delší čas než ve středu!
Stále by to však mělo být podle Vaší chuti!! Pokud máte i na obyčejný chodecký výšlap – proč ne??!!
Nezkoušejte žádné „nové“ sportovní aktivity, které jste posledních 12 týdnů nedělali!! Mohli by jste si zadělat na zdravotní problémy!!


V sobotu: už by jste měli být OK, bolest svalů by už měla odeznít. Tímto dnem by jste měli být opětovně připraveni pro další trénink.
Ještě to však nepřežeňte!!

V neděli: pokud máte tu možnost, tak si naplánujte volný běh s přáteli, kteří také běželi maraton. Podělíte se v průběhu tréninku o své pocity v prošlém týdnu! Běh by neměl být delší než 8 - 12km!! Ikdyž se můžete cítit velice dobře, nesnažte se běžet moc rychle!
Jste ještě v „pomaratonské rekonvalescenci“!!

Teď, když máte zotavovací týden za sebou, tak můžete nastoupit na čtyřtýdenní obnovovaci trénink!!

Naplánujte si na konci tohoto období závod na 5 či 10km, aby jste měli dostatečnou motivaci pro trénink!!
Potom si můžete plánovat další cíle a mety!!

Přeji mnoho rychlých závodních kilometrů!!

Speciální, běžecké ponožky anglické značky Hilly (ve své kategorii jedna z nejlepších)

 
Regenerační koupele, zábaly, masáže, spec. terapie
Sirná koupel
Sirná koupel je koupel v minerální vodě s obsahem sirovodíku vyšším než 2 mg v litru vodu. V koupeli se uvolňuje sirovodík, který proniká kůží do organizmu a vstřebává se ještě po ukončení koupele. Sirná koupel je koupel hypertermní (38 - 39 °C) a využívá se při ní kromě účinku síry také i tepelného účinku. K dosažení a přetrvávání plné relaxace je po koupeli podáván suchý zábal. Koupel působí analgeticky (proti bolesti), spasmolyticky (uvolňuje svalové napětí), ovlivňuje resorpci zánětlivých produktů v chron. stadiu, zklidňuje sekreční činnost a působí psychickou relaxaci. Přítomnost sirovodíku má příznivé uklidňující účinky na různé druhy kožních onemocnění. Velmi dobře působí při léčbě lupenky, atopického ekzému či akné. Délka trvání je 15 minut a doporučuje se následný suchý zábal v délce 10-15 minut.


Perličková koupel
Koupel properlená malými bublinkami pomocí speciálního roštu o teplotě 37 - 38 °C, blahodárně působící na lidský organismus. Mikro masáží kůže dochází k lepšímu prokrvení a celkové relaxaci organismu, svým mírně sedativním účinkem ovlivňuje nespavost, neurózy nebo a psychosomatické nemoci. Koupelí dochází též k uvolnění svalového napětí, proto se účelně využívá při léčení pohybového aparátu. Délka trvání je 15 minut a doporučuje se následný suchý zábal v délce 10-15 minut.


Uhličitá koupel
Koupel obohacená o oxid uhličitý zvýší prokrvení Vaší kůže a k prokrvení povrchových tkání. Snižuje krevní tlak a odlehčuje vnitřním tkáním. Teplota vody je spíše nižší, kolem 34 - 36 °C. Příznivě působí na činnost srdce a ledvin. Série koupelí má také antistresový účinek. Je fyzicky náročná a nedoporučuje se kombinovat s dalšími náročnými a tepelnými procedurami. Délka trvání je 15 minut a doporučuje se následný suchý zábal v délce 10-15 minut.


Koupel s rašelinovým extraktem
koupel obsahuje extrakt z čisté léčivé rašeliny. Koupel má prohřívací efekt a aplikuje se při revmatických, artritických obtížích, svalové únavě, po sportovních výkonech, pomáhá při léčbě dermatologických problémů jako jsou lupénka, atopický ekzém, akné. Má také výrazné detoxikační vlastnosti. Optimální doba koupele je 15 minut, za tu dobu se léčivý přípravek stačí rovnoměrně rozvrstvit po celém povrchu kůže a proniknout dovnitř.


Koupel se solí z Mrtvého moře
Mimo základní a nejvíce obsažené minerály jako jsou hořčík, vápník, brom a draslík obsahuje sůl z Mrtvého moře dalších 22 minerálů a stopových prvků, které jsou vysoce ceněné pro vyživování pleti, aktivaci oběhového systému, ke zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch, pro přínos pocitů uvolnění.



Koupel s přísadou vonných silic
Je to koupel o teplotě vody 37°C a účinky jsou relaxační, stimulační , nebo regenerační. Po koupeli může následovat zábal. Vhodné u onemocnění pohybového aparátu, bolestí kloubů, páteře, při kožních nemocech a pro psychickou relaxaci. Délka trvání je 15 minut a můžete si zvolit přísadu silice rozmarýnu, levandule nebo eukalyptu.


Mátová koupel
Přísada do koupele Calmonal herbal - máta je vyrobena z extraktu léčivých rostlin. Při koupeli se využívá léčebných vlastností léčivých rostlin, v balneologii velmi známých. Je vyrobena z extraktu těchto léčivých rostlin : vrbová kůra, levandule, heřmánek, šištice chmelová, kopřiva a máta s přídavkem silice máty, která koupeli dává charakteristickou vůni máty, vhodnou pro celkovou relaxaci při únavě, po fyzické zátěži a sportu.


Bylinná koupel s kosodřevinou
Podobně jako u mátové koupele je zde využito přísady do koupele Calmonal herbal - tantokrát s přídavkem silice kosodřeviny. Je vyrobena z extraktu těchto léčivých rostlin : vrbová kůra, levandule, heřmánek, šištice chmelová, kopřiva a máta s přídavkem silice kosodřeviny, která koupeli dává charakteristickou vůni jehličí, vhodnou pro celkovou relaxaci při únavě, po fyzické zátěži a sportu.


Koupel vířivá na dolní končetiny
Koupel v přírodní minerální vodě, při které dochází k intenzivní masáži dolních končetin. Masáží dochází k lepšímu prokrvení a k uvolnění svalového napětí. Koupel má příznivé psycho-relaxační účinky. Délka trvání je 15 minut.


Jalovcová koupel
Silice jalovce obecného, která se získává z jeho zralých plodů, se již od starověku používá k lékařským účelům. Jalovcová silice má dezinfekční účinky. Vzhledem k tomu, že stimuluje krevní oběh, je vhodná při únavě a bolesti svalů. Diuretické vlastnosti jalovce podporují vylučování toxinů a kyseliny močové. Hojí a čistí pleť a může zlepšovat stav v případě artritidy a bolesti zad.



- - - - - - - - - - - - - - - Zábaly - - - - - - - - - - - - - - -


Rašelinový tepelný zábal
Rašelinové zábaly představují nezastupitelnou formu léčby a prevence chronických chorob. Jedná se o jednorázové velmi teplé (min. 40°C) zábaly působící postupným prohříváním postižené oblasti, což má za následek lokální překrvení, a tím urychlení látkové výměny. Vhodné zejména pro gynekologické a revmatické diagnózy. Délka trvání je 15 minut.


Parafínový zábal
Jedná se o lokální termoterapii. Teplý parafínový obklad se přiloží na postižené místo. Prohřívání tlumí bolest a uvolňuje svalové napětí. Parafínové obklady se využívají při bolestech páteře a končetinových kloubů. Nedoporučuje se u osteoporózy. Doba trvání procedury je 15-20 minut a teplota parafínu je 43°C.


- - - - - - - - - - - - - - - Masáže - - - - - - - - - - - - - - -


Masáž ruční částečná
Jedná se o masáže, které jsou prováděny na určité části lidského těla. S ohledem na tuto část se určuje i typ masáže, který se má použít. Před masáží je vhodné příslušnou partii těla prohřát, např. při předcházející proceduře. Provádíme 2 varianty ruční masáže, a to buď na 15 min nebo na 30 min

Masáž podvodní
Doporučuje se jako podpůrná terapie při léčbě chorob pohybového ústrojí a jako podpůrná terapie při psychosomatických onemocněních. Pacient se ponoří do speciální vany se sirnou vodou o předepsané teplotě a je masírován pod vodou tlakem proudu vody, což opět zvyšuje prokrvení pokožky. Délka trvání je 15 minut.


Reflexologie plosky (chodidla)
Reflexologie je jedna z nejúčinnějších metod alternativní medicíny, která využívá skutečnosti, že všechny orgány i části těla mají svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidle. Ve skutečnosti kůže, která je největším orgánem lidského těla, zabezpečuje komunikaci mezi vnitřním a vnějším světem. Toho využívají všechny reflexologické techniky, akupresury, shiatsu, čínské masáže atd. Komunikace prostřednictvím kůže (reflexních plošek) je skutečně reflexní, protože reflexní ploška okamžitě reaguje na dysfunkci orgánu nebo části těla svou zvýšenou citlivostí (například bolestí při zmáčknutí). Podobně i opačně, když zmizí dysfunkce z orgánu, ztratí se i bolest z příslušné reflexní plošky. Tato masáž působí na organismus komplexně. Její použití je jak diagnostické, tak i léčebné.


Lymfatická masáž
Dokonalá funkce lymfatického (mízního) systému je předpokladem pro zdraví každého člověka. Manuální lymfatická masáž - ovlivnění mízního systému - je zvláštní druh jemné techniky, která pomáhá rozproudit mízní systém a tak podporuje tok lymfy. Tím dochází k odstraňování škodlivin - toxických látek. Manuální lymfatická masáž odlehčí Vašemu míznímu systému a současně napomáhá regeneraci organismu. Nevhodná skladba potravy, stresové situace a každé onemocnění zvětšuje zátěž našeho mízního systému, která se projevuje únavou, slabostí, vyčerpaností, ale také otoky kotníků, nebo dokonce zduřením a bolestivostí lymfatických uzlin. Osoby se zatížením končetin - jako jsou prodavačky, chirurgové, letušky apod., ale i sportovci - zvýšeně zatěžují mízní systém. Dokonce i každá fyzická námaha zvyšuje produkci zplodin v těle a proto je vhodná rehabilitace mízního systému formou masáže. Ta je vhodná i tehdy, když únava nohou, například po rušném dni, Vás doslova nutí položit si nohy co nejvýše







- - - - - - - - - - - - - - - Elektro - - - - - - - - - - - - - - -


Diadynamic
Tato elektroléčebná procedura využívá účinky nízkofrekvenčních monofázických proudů. Touto metodou se úspěšně dosahuje prokrvení ošetřované části těla, převážně bolestivých velkých kloubů. Diadynamik má analgetické účinky. Doba trvání je 5-10 minut.


Ultrazvuk
Elektro-terapeutická metoda, prováděná speciálním přístrojem, odstraňuje bolest, zlepšuje prokrvení a podporuje proces hojení, velmi účinná u bolestí kloubů a páteře. Doba trvání je 5-10 minut.

Magnetoterapie
Účinky magnetického pole je možné shrnout do několika léčebných efektů: Analgetický, uvolňující svalové napětí, zlepšující prokrvení, urychlující látkovou výměnu a odplavování zplodin metabolismu, protizánětlivý, hojivý, regenerační, proti otokový, podporující imunitní systém. Z lékařského hlediska je použití magnetoterapie velmi rozsáhlé v důsledku jejího širokého působení na lidský organismus. Délka procedury je 25-30 minut.

Diatermie
Naopak od diadynamik tato léčebná metoda využívá vysokofrekvenční elektrické proudy s nízkým napětím. Léčba využívá jemného diferencovaného ohřevu tkáni lidského těla. Tato procedura je doporučována tehdy, jestliže je třeba dosáhnout prohřátí hlubších struktur těla bez výraznějších účinků na kůži. Působí na zvýšenou cirkulaci krve a lymfy, jakož i zlepšuje látkovou výměnu, uvolňuje stahy hladkého svalstva a snižuje bolest. Proto blahodárně ovlivňuje především degenerativní, chronické a zánětlivé onemocnění velkých kloubů. Délka procedury 10-15 minut.



- - - - - - - - - - - - Speciální terapie - - - - - - - - - - - -


Laserová záření
Laserová terapie se u nás využívá především pro rychlejší regeneraci ošetřované tkáně a rychlejší hojení ran. Její podstatou je místní prohřátí tkáně a její biostimulace. Buňky rychleji regenerují, proces hojení bývá rychlejší. Délka ošetření je 1-5 minut.

Finská sauna
Sauna je původní finské slovo, označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. Sauna posiluje imunitu, rozšiřuje cévy, zklidňuje činnost srdce, uvolňuje dýchací cesty, ale také potlačuje nespavost a nervozitu. Ať už je to finská sauna nebo kterákoli jiná, rozhodně přináší klid a uvolnění. V sauně jsou saunová kamna (finsky kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120˚C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140˚C. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent. Doba trvání 90 min.


Uhličitá suchá koupel
Podstatou procedury je uzavření těla (mimo hlavy ) do speciálního vaku, pleněného oxidem uhličitým. Podnětem spouštějícím zdravotní účinky je zvýšení obsahu oxidu uhličitého v pokožce těla. Základní fyziologickou reakcí na to je rozšíření cév až po vlásečnice se současným zvýšením transportu kyslíku krví. To má za následek prokrvení pokožky, svalstva a všech tělesných orgánů a žláz a mozku dobře okysličenou krví, což vede k posílení organismu, povzbuzení imunitního systému a sebe hojivých schopností těla. Délka procedury min. 30 minut


Masáž reflexní
Jedná se o vysoce specializovanou proceduru, která přináší pacientovi okamžité uvolnění. Terapeut využívá manuálního působení na povrchu těla v místě druhotných změn, reflexně vyvolaných patologickým procesem. Speciální technikou a hmaty stimuluje akupresurní body, které pozitivně ovlivňují funkční, degenerativní a chronická revmatická onemocnění pohybového aparátu, ale má vliv i na funkční a chronické onemocnění vnitřních orgánů. Délka trvání je 15 minut.

Mobilizace periferních kloubů a páteře
Odstranění nežádoucích blokád páteře a periferních kloubů manuálními technikami. Mobilizační techniky se užívají tehdy, pokud jsme při vyšetření zjistili příznaky omezení pohyblivosti. Vhodné pro bolestivé stavy pohybového aparátu způsobené blokádou ať již kloubu, žebra nebo pohybového segmentu páteře. Mobilizace normalizuje funkci, obnoví pohyblivost a dojde i k reflexní odezvě zejména ve svalstvu, tedy ke snížení svalového napětí.


Techniky měkkých tkání nebo páteře
Techniky prováděné fyzioterapeutem na základě předpisu lékařem, cílem je vyvolat posun podkožního vaziva proti svalové fascii + protažení kůže a podkoží. Délka ošetření je 15 minut.

 
Ronhill = jediná běžecká značka s běžeckou historií - goo.gl/H9b7u3

roron 
 
Kryoterapie a polárium
Metoda se vyvinula v Japonsku v polovině 70tých let a postupně se rozšířila do celého světa. V posledních pěti letech se úspěšně rozvíjí i v České republice.
V kryoterapii se využívá extrémně nízkých teplot -110℃ až -190℃, buďto na část těla, nebo na jeho celek ve speciálně upravených komorách - poláriích. Tělo je mrazu vystaveno pouze krátkou dobu – obvykle od 30 sekund do cca 3 minut. Vzduch je naprosto zbavený vlhkosti, takže ani takto nízká teplota tělu neublíží.
Principem kryoterapie je masivní kontrakce (stažení) periferních cév a následně intenzivní prokrvení, které přetrvává několik hodin během nichž dochází ke zrychlení metabolismu tkání. Rychlejší vyplavování škodlivých produktů metabolismu především z myoskeletálního systému má za následek urychlení hojení zranění a odstraňování pozůstatků zánětu. Dalším účinkem je vyplavení hormonů (endorfinů), jež současně s působením mrazu na receptory bolesti, mají za následek odstranění bolesti, po dobu až osmi hodin. Díky těmto hormonům se zlepšují i psychické obtíže, jako úzkosti a deprese. Dalším zásadním účinkem je snížení svalového napětí v důsledku zpomalení práce nervů. Při snížení svalového napětí se zrychlují procesy regenerace a relaxace svalového aparátu.
V poláriu je klient ve spodním prádle a ponožkách. Obvykle dostanete čepici, rukavice, ústenku a speciální boty. Po celou dobu je klient kontrolován fyzioterapeutem. Před procedurou je nutné změřit krevní tlak, provést instruktážní trénink dýchání s fyzioterapeutem. Terapeut by se měl vyptat na osobní anamnézu, tak aby nepřehlédl nějakou z kontraindikací.
Indikace kryoterapie:
• artritida s různým původem či příčinou
• osteoartritida, periartritida
• chronické syndromy bolesti
• svalové a kloubní kontrakce
• sportovní indikace
• urychlení a navrácení svalů do původního tvaru po cvičení a tělesné námaze
• prevence proti pohybovému přetížení
• podpora při léčbě přetížených a namožených svalů
• bolesti páteře a pohybového ústrojí
• podpora při tréninku síly a intenzity
• rozšíření mobility
Kontraindikace kryoterapie:
těžké choroby srdce a krevního oběhu, např. nedostatečnost krevního oběhu, poruchy rytmu srdce, stavy po infarktu srdcového svalu, vysoký krevní tlak, plicní nemoci.
 
Bolavé svaly po fyzické aktivitě
2478_rh


Už jste někdy pocítili bolest svalů při změně Vašeho běžeckého tréninku?

Bolest svalů, která se objeví den až dva dny po Vašem běžeckém tréninku, může postihnout kohokoliv, bez ohledu na jeho trénovanost.
Nenechte se však odradit. Tento typ svalové bolestivosti je normální, a je vlastně znakem vaší zlepšující se kondice.

Tady jsou poznatky (odpovědi) Dr. Jonathana Follanda, experta na nervosvalovou fyziologii z Loughborough University

Proč mě svaly bolí po cvičení?
Bolavé svaly po fyzické aktivitě - známo jako opožděný nástup bolesti svalů (DOMS). Toto je běžné při zahájení nového tréninku, respektive jeho změnu, tzn. změnu délky tréninku či jeho intenzity. Když svaly musí více a nebo jinak pracovat, než jsou doposud zvyklé.
Toto má za následek mikroskopické poškození svalových vláken, což právě vede k bolesti svalů nebo jejich ztuhlosti.
Často se mylně předpokládá, že tato bolestivost svalů je způsobena kyselinou mléčnou. Nicméně, kyselina mléčná není do tohoto procesu zapojena (pokud ovšem náš trénink neprobíhá v pásmu, kdy se tato kyselina mléčná tvoří, potom i ona se částečně podílí na této bolestivosti).

Koho může DOMS postihnout?
V postatě každého, a to i ty, kteří trénují několik let, včetně elitních atletů. Bolestivost je součástí adaptačního procesu, který vede k větší vytrvalosti a síle.

Jak dlouho trvá DOMS trvat?
DOMS obvykle trvá od tří do pěti dnů. Bolest může být mírná, ale i velice palčivá, a obvykle její nástup je jeden až dva dny po cvičení.
Tento druh bolesti svalů by neměl být zaměňován za jakýkoliv druh bolesti, s kterým se můžete setkat v průběhu Vašeho tréninku (akutní svalové zranění či poranění).

Jak mohu léčit DOMS?
Neexistuje jednoznačný, jednoduchý způsob, jak léčit DOMS. Nic není prokázáno, že má 100% účinnost. Existují však postupy, které mohou bolestivé příznaky zmírnit a dobu trvání zkrátit. Jsou to například ledové zábaly, masáže, akupresura, podávání protizánětlivých léků, jako je aspirin nebo ibuprofen.
DOMS obecně nevyžadujte návštěvu lékaře. Nicméně, vyhledejte lékařskou pomoc v případě, pokud se bolest stane vysilující, nebo dojde k těžkým otokům, anebo pokud Vaše moč ztmavne.

Jak mohu zabránit DOMS?
Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit DOMS, je jakoukoli změnu ve Vašem tréninku provádět postupně. Existuje jen málo důkazů, že rozehřátí Vašeho organismu před tréninkem bude účinné v prevenci DOMS. Nicméně, když Vaše svaly budou dostatečně zahřáty před vlastním tréninkem, tak se sníží pravděpodobnost zranění a zlepší se Váš výkon. Zatímco protahování (strečink) má mnoho výhod, není v současné době žádný důkaz, že strečink před nebo po cvičení pomáhá omezit nebo zabránit DOMS.

Mohu i nadále trénovat s DOMS?
Ano, i když to může být nepříjemné, a to zejména během zahřívací fáze. Možná zjistíte že bolest zmizí v průběhu tréninku, ale vrátí se jakmile Vaše svaly vychladnou.
V případě, že bolest je tak intenzivní, že je těžké provádět trénink, tak je v každém případě lepší na nějaký den trénink vypustit.
Až do té doby dokud bolest neklesne na takovou úroveň s kterou je již možno trénovat.
Případně se v tréninku můžete zaměřit na takové partie, při jejichž procvičování jsou méně zatěžovány postižené svaly.

Bude se tento stav DOMS opakovat?
DOMS je typ svalové aklimatizace, což znamená, že se Vaše svaly adaptují na nové formy tréninku. Až příště budete vykonávat stejnou činnost, nebo trénovat při stejné intenzitě, tak poškození svalové tkáně bude menší a tím pádem i bolest bude menší a následné zotavení bude rychlejší.

Pokud chcete regeneraci urychlit, tak doporučuji výrobky Energize v kategorii ponožek a návleků.

cel
 
Puchýře - prevence a léčba
Cushion Socklet - Grey - 1


Puchýř můžeme s klidem zařadit do kategorie zranění. Třebaže není nijak závažné, může velice znepříjemnit nejenom závod, ale i trénink, a může být důvodem pro odstoupení ze závodu či přerušení tréninku. Je to daň, s níž musí počítat všichni sportovci, běžce nevyjímaje. Existují však opatření, jež mohou snížit riziko vzniku puchýřů na minimum, a když puchýřům nezabrání, sníží alespoň jejich bolestivost a nebezpečí infekce.

Co vlastně způsobuje tvorbu puchýřů?
Především je to podráždění pokožky třením. Pokud se nějaká část oblečení, obuvi nebo čehokoliv jiného opakovaně tře o kůži, po určité době dochází k oddělení svrchní vrstvy kůže od vrstvy bezprostředně pod ní. Prvním varovným signálem je zarudnutí a pocit tepla na zasaženém místě. Pokud dráždění pokračuje, prostor mezi oběma vrstvami kůže se zaplní tekutinou. Vytvoří se okem viditelná „bublina“ – klasický puchýř.
Puchýře vznikají nejčastěji na nohách (paty a chodidla) a na rukách (dlaně), zpravidla v důsledku společného působení tření, vlhkosti a tepla.

Jak se puchýřů vyvarovat?
Bod číslo jedna je minimalizovat tření o pokožku. Ze sportovního hlediska bývá nejdůležitější, abychom ochránili chodidla. Toho dosáhneme zvolením vhodné sportovní obuvi – zde mám na mysli nejenom pro daný sport, ale především správnou velikost – a samozřejmě správnou volbou sportovních ponožek. I pro ponožky platí nejenom určení pro daný sport, ale také správná velikost a potom zejména materiál, z něhož jsou ponožky vyrobeny. Prioritou jsou umělá vlákna a jejich směsi, zaručující odvod vlhkosti od těla a snižující tření. Pokud jste ovšem i tak na některých místech náchylní k tvorbě puchýřů, doporučuji, abyste si tato místa vždy preventivně přelepili náplastí, obzvláště chystáte-li se na delší běh (u kratších běhů je totiž menší pravděpodobnost, že budou mít puchýře čas vzniknout).
Další možností je použít pro snížení tření vazelínu, se kterou já sám ovšem osobní zkušenost nemám. Navíc se to týká spíše kratších běhů, jelikož vazelína se časem vstřebá.
Stane-li se vám někdy, že během tréninku (při závodu to většinou nepřipadá v úvahu) začnete mít na základě počátečních příznaků (viz výše) pocit, že se vám možná dělá puchýř, raději trénink přerušte a vyměňte boty včetně ponožek – udržíte tak nohy v suchu. Postižené místo samozřejmě ošetřete náplastí.
Jestliže se vám už puchýř udělal, musíte zamezit infekci, jejímiž příznaky jsou hnis, silně zarudlá, teplá kůže v okolí puchýře a červené pruhy vedoucí směrem od puchýře.
Malé a neporušené puchýře vám nezpůsobí větší potíže a můžete si je ošetřit sami. Nejprve puchýř samotný a jeho blízké okolí vyčistěte alkoholem.
Potom jehlou, kterou jste předtím sterilizovali v alkoholu nebo nad plamenem, puchýř propíchněte a mírným tlakem z něho vytlačte nahromaděnou tekutinu. Následně natřete desinfekční mastí a překryjte sterilním obvazem nebo náplastí (mně pomáhalo, že jsem puchýř propíchnul a provlékl nit, kterou jsem tam nějaký čas ponechal, aby mohla případně "odcházet" tvořící se tekutina).
Pokud se vám puchýř během sportování částečně odtrhl, postižené místo vydesinfikujte, kůži přiložte zpět na její původní místo, celé opět vydesinfikujte a potřete hojivou mastí. Jestliže jste si puchýř strhli celý, postup je obdobný – desinfekce, potření hojivou mastí a převázání obvazem či přelepení náplastí.

Poznámka: V tréninku nepokračujte, dokud se vám puchýř zcela nezahojí. Není to jen proto, abyste nedostali infekci, ale hlavně kvůli tomu, že podvědomě budete uhýbat možné bolesti, úplně si tak „rozhodíte“ běžecký styl a to může vyústit v případné další zdravotní problémy.

Neříkám, že se jich zbavíte, ale v každém případě minimálně omezíte jejich výskyt kvalitními, sportovními (běžeckými) ponožkami značky Hilly. Ty najdete ZDE

Cushion Socklet - Pink - 2
 
Nahoru
232 položek celkem