Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 23
Skleněné (dnes často i silikonové) kulaté nádobky se aplikují na tělo takovým způsobem, aby uvnitř baňky vznikl podtlak. Ten nasaje kůži, podkoží a i hlubší vrstvy do prostoru baňky – vzniká intenzivní prokrven. V místě aplikace baňky se může vytvořit aterom (neboli petechie – drobné tečkovité krvácení do kůže), udává se vymizení do 4-5 dnů. Klasicky se aplikuje na suchá záda až 16ks baněk, které se přiloží na dobu až 15min. Hlavním účinkem intenzivní detoxikace způsobená zlepšením krevního oběhu a zvýšeným činností lymfatického systému. Baňkování lze užívat k uvolnění ztuhlých svalů, k odstranění bolestí, k reflexnímu ovlivnění vnitřních orgánů, akupunkturních bodů či meridiánů.
Při masáži baňkami se baňky aplikují na olejem potřená záda a baňkou se pohybuje. Tato příjemná a intenzivní masáž, je vhodná u akutních bolestí zad (ústřel, „hexenšůs“), kdy může být dotek masérovi ruky vnímán nepříjemně.
Po terapii baňkami je nutné zvýšit přísun tekutin, aby lymfa a krev mohly uvolněné produkty metabolismu odplavit.
Baňkování pomáhá při bolestech pohybového aparátu, při problémech s cirkulací lymfy (při masáži dolních končetin dochází při pravidelné terapii k viditelnému snížení celulitidy). Může pomoci i při suchém kašli a průduškových potížích.
Kontraindikace:
- akutní trombózy
- rozsáhlé křečové žíly (lokální kontraindikace)
- aneurysma (výduť) v oblasti ošetřované končetiny
- otevřené rány, lokální hnisavé infekce
- otoky původem srdečního
- kožní infekce (lokální kontraindikace)
- výraznější mateřská znaménka
Každý sportovec používá své tělo víceméně k jednostrannému účelů – sportovnímu výkonu. Toto použití vede i přes značnou snahu mnohých sportovců o kompenzaci, k přetěžování. Toto má následky na vícero úrovních. Můžeme rozlišovat úroveň nejnižší, kdy rozvojem určitých svalových skupin vznikají svalové disbalance, které se z počátku neprojevují do běžného života, ale jejich zanedbání vede k rozvoji dalších vážnějších poruch (řešení strečinkem, a kompenzační pohybovou aktivitou).
Svalové disfunkce lze nazvat jako poruchy druhého stupně. Dochází k poruše funkcí svalu, která může být způsobena nedostatečným přísunem živin (přetrénování, tzv. svalovice, svalová křeč), dále nedostatečnou schopností svalu se aktivovat, nebo naopak se uvolnit (často po drobných svalových zraněních). Vzniká tzv. reflexní změna, která je jako „díra na punčoše“ a svým působením může ovlivnit práci mnoha okolních svalů s nimiž je ve funkčním spojení. Reflexní změny mají jen malou schopnost spontánní úpravy a pokud na ně není brán zřetel mohou se strukturalizovat (svalové vlákno, které je v reflexním stahu – křeči – má snížený přísun živin a po určité době dochází k přeměně svalového vlákna na vazivo, vzniká něco jako jizva, která je zdrojem trvalého dráždění (např. v případě tenisového lokte).
Třetím stupněm poruch pohybového aparátu jsou úrazy měkkých tkání (svalů, fascií – sv. povázek, šlach a vazů) a to od úrovně přetažení po ruptury (tržné poranění).
Je nutné si uvědomit, že při jakékoli poruše celistvosti měkkých tkání dochází ke krvácení a následnému hojení jizvou. Tato nová zhojená tkáň má jiné mechanické vlastnosti než tkáň původní neporušená. Je třeba počítat s určitým časem, než se tělo adaptuje na novou již zhojenou mechanickou funkci daného pohybu a bude schopno podat plnohodnotný výkon.
Nedávno zveřejněné výsledky zahraničního výzkumu ukázaly, že únava, kterou někdy cítíme po tréninku, když jsme nachlazení (kvůli „obyčejné“ rýmě přece nezůstaneme doma), může být varováním, jež bychom neměli brát na lehkou váhu.
To proto, že v krvi zkoumaných sportovců našli vědci látku zvanou interleukin-6 (IL-6), o níž jsou přesvědčeni, že má s únavou přímou souvislost.
Interleukin-6 potřebujeme mimo jiné pro správné fungování mechanismu, při kterém naše tělo přechází na spalování tuků ve chvíli, kdy nám ve svalech začínají docházet zásoby glykogenu. Jeho vyšší hodnoty jsou ovšem z hlediska sportovní výkonnosti potenciálně škodlivé a jedním z projevů bývá právě zvýšená únava dokonce i v případě, že trénujeme méně.
Důležitým objevem v této souvislosti je, že množství IL-6 v naší krvi nezvedá pouze intenzivní trénink, ale že k témuž může vést už mírná infekce (silnější infekce může způsobit navýšení až stonásobné, což je mimochodem zhruba stejný výsledek, jaký by za normálních okolností váš krevní test odhalil po uběhnutí maratonu).
Interleukin-6 vzniká při sportu přirozenou cestou, pro účely studie jej však vědci injekčně aplikovali trénovaným běžcům před závodem na 10 km, aby tak simulovali podmínky podobné těm, kterým je nemocné lidské tělo vystaveno při fyzické námaze.
Někteří z běžců byli až o minutu pomalejší než jindy.
Závěrem je, že pokoušet se trénovat, když jste „jenom“ nachlazení, není rozumné. Riskujete totiž, že budete muset čelit příznakům přetrénování.
Hladina IL-6 zvýšená v důsledku fyzické zátěže za probíhající nemoci může mít za následek změny v našem mozku, díky nimž se na tuto látku staneme citlivějšími.
Naše větší citlivost na interleukin-6 nám pak bude i při nižší zátěži způsobovat větší únavu, čímž se snáze dostaneme do stavu, který známe jako přetrénování.
Na množství IL-6 v naší krvi má někdy vliv také vysoká okolní teplota, hypoglykémie (pokles krevního cukru), psychický stres nebo nedostatek sacharidů.
Pokud si tedy chcete udržet interleukin-6 v těle pod kontrolou, dodržujte tyto zásady:
* Když vás přepadne kašel nebo rýma, rozhodně neběhejte.
* Po odeznění posledních příznaků s tréninkem počkejte ještě alespoň dalších 48 hodin.
* Mezi jednotlivými tréninky dodržujte přestávku minimálně šesti hodin.
* Když budete při běhu náhle vystaveni vysoké teplotě nebo stresu, (přinejmenším) zvolněte tempo.
Chronická únava je stavem patologickým, na rozdíl od „běžné“ únavy, která je stavem fyziologickým.
Může mít celou řadu příčin.
Jako jednou z příčin mohou být některá běžná onemocnění, například chřipky, záněty horních cest dýchacích, rýmy apod.
Chronickou únavu může také zapříčinit špatná životospráva (kouření včetně pasivního, alkohol, nedostatek spánku) a řada dalších.
Chronická únava může také signalizovat závažnější onemocnění!!, které se zatím v plné míře neprojevilo.
Velká únava může být také důsledkem nedostatku železa v organismu. Tento nedostatek není u sportovců žádnou vzácností, poněvadž při velké fyzické zátěži dochází k jeho zvýšenému vylučování!!
Stav přetrénování je typický příklad chronické únavy. Může k němu dojít za předpokladu, když podceníme, nebo spíš nedoceníme, regeneraci a to jak pasivní, tak aktivní.
Také k němu může dojít při vysoké psychické zátěži (stres, špatné rodinné poměry, špatné pracovní podmínky v zaměstnání, atd.).
Všechny stavy chronické únavy potřebují pro svoje odstranění (chcete-li léčbu) spoluúčast lékaře a v určitých případech i psychologa! Odstranění (léčba) chronické únavy může trvat dlouhou dobu!! To záleží mimo jiné i na typu sportovce.
vřele doporučuji, především jako prevenci - https://1url.cz/4zKuG
Mechanismus a význam horečky - „horečka jako náš přítel“.
Asi každému se občas stane, že na něj něco leze.
Není to nic neobvyklého v této "divné" zimě, kdy se to bacily jenom hemží.
Toto tvrzení je velice nadnesené, ale přesto je její význam pro vlastní tělo ne zcela zanedbatelný.
Uvažujme především o tom, kdy přijdeme domů, je nám jaksi zima a tak nějak divně a tak si dáme hned dva paraleny a fungujeme dál.
Pojďme se spolu seznámit s tím, co se v těle při horečce děje a zvažme následně, zda je lepší zalézt do peřin, nebo polykat tablety.
Uvědomme si, že za horečku je považováno zvýšení teploty měřené v podpaží nad 38°C. Horečka je průvodním jevem mnoha onemocnění avšak nejčastěji se jedná o onemocnění infekční. V tomto případě dochází pod vlivem pyrogenů („bacilů“) k nastavení vyšší teploty na termostatu lidského těla – tedy v hypotalamu.
Vzhledem k rozdílu mezi nově nastavenou teplotou a vlastní původní („normální“) teplotou tělesného jádra má člověk na počátku pocit chladu a jsou spuštěny termoregulační mechanismy vedoucí k dosažení zvýšené nově nastavené teploty – objevuje se i např. svalový třes (zimnice).
Teplota jádra stoupá až dosáhne teploty, která je nově nastavena v hypotalamu. V této fázi pocit chladu mizí (může ale přetrvávat svalový třes, pokud je nutný k udržení vyšší tělesné teploty při velkých ztrátách do okolí), proto doporučuji v prvé řadě peřinu. Podávání teplých nápojů. Postupně dojde vlivem horečky k odstranění pyrogenů (nebo jsou podány léky k potlačení horečky) dochází k opětovnému navrácení nastavení teploty těla na „normální“ úroveň.
Dostavuje se pocit nadměrného tepla a dochází k aktivaci termoregulačních dějů ochlazujících organismus, včetně pocení.
Teplota tělesného jádra klesá. Zvýšením teploty tělesného jádra (tedy i horečkou) dochází ke zvýšení obranyschopnosti organismu, proto je velmi nevhodné ihned při sebemenším nárůstu teploty podávání léků na potlačení horečky zejména dětem. I když u dětí je nutno teplotu sledovat, aby nedošlo vlivem dlouhodobé horečky k tzv. febrilním křečím.
Déletrvající horečka kolem 39°C a nebo zvyšující se teplota jsou důvodem ke konzultaci lékaře a to jistě i u dospělých.
Věřím, že tento článek bude spíše informativní a přeji Vám, aby Vás horečka potkávala na Vašich kilometrech minimálně, respektive vůbec.