DROP
jak je to vlastně s tím DROPEM a kde se tady vůbec vzal?? (Pozn. Ti, co nevědí co je to DROP, tak to je výškový rozdíl patní a přední části obuvi, respektive o kolik je pata výš než přední část. PS. zatím žádný výrobce nepřišel s běžeckým modelem, u kterého by přední část by byla výš než pata).

DROP je mezi námi až hodně moc dlouho, v podstatě od doby, co se objevily první boty, tzn. někdy pře 40 000 lety. Ovšem až do nedávna se o něm nijak zvlášť nemluvilo. Až od doby, co výrobci se o něm začali zmiňovat v technologických popiscích bot a na botách samotných se o něm začalo diskutovat, začaly se objevovat i různé studie, a samozřejmě ruku v ruce s tím, se na něj začali objevovat i zastánci různých velikostí DROPU.
Třeba konrétně v této studii https://www.babos-sports.cz/bezecka-rubrika-vybava/vliv-dropu-u-standardni-odpruzene-bezecke-obuvi-na-riziko-zraneni-u-rekreacnich-bezcu/
,kde alespoň zmiňují "standartní odpružení" . Ovšem co si má člověk představit pod tímto pojmem??
Pozn. možná uvádění měkkosti mezipodešve na stupnici Shore by mohlo být přínosnější pro běžce, než uvádění DROPU, ale to by bylo pro výrobce asi příliš složité??
Jak vlastně je a nebo není důležitý?? Nebo je to nějaký další parametr, kterým nás uživatele ovlivňují výrobci?
Ať je to jak chce, tak velká část běhajících se tímto parametrem řídí.
Za mě je DROP jen jeden z parametrů běžecké obuvi, který ovlivňuje vlastnosti toho konkrétního daného běžeckého modelu, který pak i ovlivňuje běh vlastního uživatele třeba včetně jeho pocitů.
Jenže být posedlý "DROPISMEM", respektive zastáncem určitého konkrétního DROPU, se mně jeví jako nešťastné??
Běžecký model jako takový a vlastní vliv jeho DROPU je víc jak závislý na spoustě dalších parametrů běžecké boty, jako je materiál mezipodešve - její měkkostí, tedy tlumením, její skladbou (nemusí být zkonstruována z jednoho stejného materiálu), její tuhostí na ohyb a v neposlední řadě tvarem mezipodešve a podešve.
Takže, když si představím konkrétního běžce, který je jednoznačným zastáncem třeba DROPU 10mm s tím, že každý jiný DROP mu nevyhovuje...... Co se mu u jednoho modelu může jevit jako OK, může být u druhého úplně pravým opakem. Takže jestli se sám neblafuje?
Hned vysvětlím, co mám konkrétně na mysli.
Jeden model se zmiňovaným DROPEM 10mm - třeba tento https://www.babos-sports.cz/vyhledavani/?string=r.2000
má "poskládanou" mezipodešev z několika materiálů různě měkkosti, tedy s různým tlumením. V zadní, patní části je materiál Fly Reactive, který má určité specifické vlastnosti kvůli kterým je použit právě v zadní části mezipodešve (maximální tlumení pro případ běhu přes patu).
A v přední části mezipodešve je použit tvrdší materiál pro rychlejší odraz. Tam není v tomto případě potřeba tak měkký materiál, protože tam pro došlap to díky antomii nohy zvládá noha sama.
Když k tomu připočtu určitou tuhost celé mezipodečve a její specifický tvar, tak spolu se zmiňovaným DROPEM dostanu určité vlastnosti tohoto modelu.
A teď sáhnu po jiném modelu od stejného výrobce se stejným DROPEM 10mm - třeba tento https://www.babos-sports.cz/bezecka-obuv-joma-titanium-2/

Ten má také DROP 10mm, ale v kombinaci s použitými materiály v mezipodešvi a její skladbě (sice skladba také ze dvou materiálů různé měkkosti, ale úplně jiné) + jejímu tvaru, jsou užitné parametry tohoto modelu úplně jiné než dříve zmíněných předcházejících modelů.
Takže sice stejný DROP, ale...... v podstatě všechno jinak.
A tak bych mohl pokračovat.
Určitě měkkost (tlumení) ovlivňuje vliv DROPU na užitné vlastnosti běžecké obuvi , stejně tak skladba mezipodešve a v neposlední řadě její tuhost co se týče ohybu. Vždyť třeba v poslední době tolik propíraný používaný carbon v mezipodešvi udělá z boty se stejným DROPEM úplně jinou botu s úplně jinými vlastnostmi a vlivem na běžce a jeho běh.
O samotném běhu a případné únavě běžce v rámci běhu už ani nemluvě.
Takže jak to je s tím DROPEM??
Nepletu se??
Jaký vy na to máte názor??
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.