Protahování před během (mýtus)
existuje jedna věc, na kterou probíhal a probíhá výzkum, a to je statický strečink před během. Při tomto výzkumu zjistili, že toto protahování před během Vám nepomůže ani zredukovat pravděpodobnost zranění a ani Vám nepomůže k zvýšení výkonu. Ve studii v roce 2000, bylo vybráno 1538 vojáků, kteří denně běhali po dobu 12 týdnů. Polovina z nich prováděla 20-sekundový statický strečink pro každých šest hlavních skupin dolních končetin před každým během, a polovina tento strečink neprováděla. Z vyhodnocení vyplynulo, že ve skupině "strečujících" bylo 158 úrazů a ve skupině "nestrečujících" 175 úrazů. Studie dospěla k závěru, že pokud máte normální rozsah pohybu, tak statické protahování Vám zásadně nezabrání vzniku úrazu.
Některé studie jdou ještě dále. Výzkum v roce 2010 zjistil, že protahování může dokonce i snížit výkon a zvýšit energetický výdej během zátěže.
Pozn. s tím já, aniž bych se mohl opřít o nějakou studii, nesouhlasím. Nevím, jak při avizovaných studiích zohledňovali úvodní tempo běhu, teplotu prostředí, atd. Nedovedu si představit, že bych bez předchozího protažení začal první běžecké úseky běhat třeba v tempu 2:45/km a rychlejším. A to nemluvím o intenzivním běhu za chladnějšího počasí!! Ovšem, jak jsem "koupil", tak "prodávám".
Ať je to jak chce, tak běžecké bundy Ronhill Vám jistě zpříjemní Váš běh